EnglishArabicFrenchGermanItalianRussianSpanishTurkish | 02127021100 | [email protected] | Cihaz Takibi
Bilgisayar Teknik Servis

Ağ Kurulum Hizmetleri

Özellikle 1980’li yıllardan itibaren hem iletişim hem de telekomünikasyon teknolojileri hızlı bir şekilde gelişmeye başlamıştır. Günümüzde, bankaların, mağazaların, üretim merkezlerinin, eğitim kuruluşlarının, iş yerlerinin birbirleri ile bağlantısı artık çok kolay yapılmakta ve iş yoğunluğu gittikçe artmaktadır.

Ağ Kurulum Hizmetleri

Bu teknolojiler sayesinde, evden veya bir işyerinden, şehir içinde veya şehirler arası ülke içinde veya ülkeler arası, birden fazla bilgisayarın birbirlerine bağlanarak bilgi kaynaklarını paylaşmaları amacı ile kurulmuş olan bağlantı sistemine ağ sistemi veya network denmektedir.

Ağ sistemleri, bağlanan bilgisayarların birbirlerine olan uzaklıklarında ve kullanılan araç ve donanımların niteliklerine göre farklı şekillerde gruplandırılır. Bir ağ sisteminin kurulmasının asıl amacı, bilgi kaynaklarını paylaşmaktır. Bu bilgi kaynakları, veri tabanları, yazıcılar, klasörler ya da sürücüler olabilir. Bunun yanında haberleşme ve eğlence amacı ile ya da iletişim sağlamak amacı ile kurulan ağ sistemleri vardır. İki bilgisayarın birbirine bağlanması da bir ağ sistemidir. Bu en küçük ağ sistemidir. Ancak bugün en bilinen ve en geniş bilgisayar ağı sitemi, internettir.

Şimdi, bir ağ sisteminin kurulması için, bilgisayarlar yanında, ağı kontrol eden ve verileri sunan kaynakların paylaşımını, bu kaynakların yönetimini, iletişim protokollerini, yapısal fonksiyonlarını ve verilerin giriş ve paylaşım yetkilerini düzenleyen sistemlere gerek bulunmaktadır.

Ağ sistemlerinde bütün bu yönetim işlerini düzenleyen bilgisayarlara server (sunucu) denmektedir. Server’lar bu görevlerini yerine getirebilmek için, bir işletim sistemine ihtiyaç duyarlar. Bu işletim sistemi, server üzerinde çalışan ve ağ üzerindeki bütün kaynakları yönetme gücünde olan bir yazılımdır.

Server işletim sistemleri, bilgisayar donanımını kontrol eden ve bilgisayarları kullanmaya imkan veren sistem yazılımlarıdır. İşte bu sistem yazılımlarının server’a yüklenmesi işi ağ kurulum hizmetinin temel amacıdır.

Ağ kurulumu ethernet kartları aracılığı ile yapılır. Ağ üzerinde yer alacak bütün bilgi kaynakları, yani veri tabanları, bilgisayarlar, yazıcılar, klasörler veya sürücüler ethernet kartı sayesinde birbirleri ile iletişime girerler. Ağ kurulumu yapabilmek için söz konusu aygıtların üzerinde ethernet kartları bulunmak zorundadır.

Ağ kurulumu, hem ethernet kart bağlantıları hem de server işletim sistemi kurulumları ve tanımları yüzünden oldukça uzmanlık gerektiren bir konudur ve mutlaka bilgisayar teknik servisi veren bir firma ile anlaşarak yapılmalıdır. Kurulacak ağların ne kadar esnek ve kullanılabilir olacağına müşterilerin karar vermesi gerekir. Örneğin kablosuz bağlantıları destekleyen bir ağ, işyerinin hareket kabiliyetini yükseltir.

Hızlı bir şekilde kurulabilir ve maliyeti yüksek değildir. Buna karşılık kablosuz ağlar gelişmiş şifreleme yöntemleri kullanılsa da güvenlik açısından risklidir. Kablolu ağlara göre internet hızı düşüktür. Fazla kaliteli olduğu söylenemez, diğer ağ çeşitlerine göre daha kararsız çalışır.

Şirketimiz, çeşitli büyüklükteki kuruluşlar için ağ kurulum danışmanlık ve servis hizmetlerini hızlı ve güvenli bir şekilde vermektedir.

Uzman ekibimiz ve gelişmiş donanımlarımızla birlikte, her türlü sorununuz için teknik servis hizmetleri sunuyoruz.