EnglishArabicFrenchGermanItalianRussianSpanishTurkish | 02127021100 | [email protected] | Cihaz Takibi
Bilgisayar Teknik Servis

Bilgisayar Arıza Servisi

Bilgisayarlar elektronik araçlardır, çalışma düzenleri hassas ve karmaşıktır. Bu nedenle de en ufak bir sorunda kullanıcılar korkuya kapılırlar. Ama bilgisayar kullanıcıları ne kadar kaçınsa da bir gün mutlaka bir bilgisayar arızası ile karşılaşmaları kaçınılmaz bir sonuçtur.

Bilgisayar Arıza Servisi

Biraz bilgisayarların yapısından ve işleyiş mantığından anlayan insanlar, bir sorun ile karşılaştıklarında bunu kendi bilgi düzeyleri çerçevesinde gidermeye çalışırlar. Basit bilgisayar arızaları bu şekilde yoluna konulsa da herkes bunu yapamaz. Ayrıca arızanın nedeni anlaşılamıyorsa veya boyutu büyükse o zaman işin uzmanlarına başvurmaktan başka çare yoktur.

Bilgisayar arızaları çeşitli şekillerde ortaya çıkabilir. Bunların bir kısmı mekanik arızalardır. Bir kısmı ise işletim sisteminden gelen arızalardır. Bu arızaları tespit etmek ve gidermeye çalışmak basit bir iş değildir.

Örneğin, bilgisayar donanımı arıza göstermiş olabilir. Hangi donanımın arıza yaptığını bulmak uzmanlık konusudur. Anakart problem yaratmış olabilir. Anakarta bağlı ekran kartı veya diğer kartlar problem yaratmış olabilir. Bilgisayarın güç kaynağı arızalı olabilir. Belki de problem monitör’dedir. Belki hafıza kartları zarar görmüştür. Ya da sorun hard disk üzerindedir. Teknik servisler, tamamen bozulan sabit disk üzerindeki bilgileri bile kurtarabilmektedir.

Her durumda arızanın nereden kaynaklandığını tespit etmek ve arızalı bileşene göre atılacak adımı belirlemek için mutlaka işin uzmanı olmak gerekir. Örneğin bir anakartı değiştirmek, basit bilgilerle yapılacak bir iş değildir. Üzerindeki bileşenler çıkarılırken yakındaki bir chip zarar görebilir. Anakart üzerinde kolayca değiştirilebilecek tek parça CPU (merkezi işlemci) ve BIOS’tur. Ancak her durumda bir teknik servise başvurmakta yarar var.

Ekran kartının veya hafıza kartının arızaları da basit kullanıcılar tarafından yakalanamaz. Gerçi basit kontrol yöntemleri olsa da işin doğrusu bir teknik servis hizmeti almaktır.

Bazen de bilgisayarlardaki arızalar donanımsal değil tamamen işletim sisteminden kaynaklanıyor da olabilir. Bu durumda işletim sisteminin güncellenmesi ya da yeniden yüklenmesi gerekebilir.

Bazen de sürücü (driver) sorunları ile kaşılaşılabilir. Bazı durumlarda sürücüler düzgün çalışmaz veya hiç çalışmaz. Doğru sürücülerin yeniden yüklenmesi gerekebilir.

Teknik servis hizmeti veren firmalar deneyimli ve eğitimli çalışanları ile kısa sürede bilgisayarlardaki arızaları tespit etmekte ve gidermeye çalışmaktadır. Genel olarak bu firmalar belli bir prosedür dahilinde bu hizmeti vermektedir.

Ayrıca bilgisayar servis hizmeti veren firmalar, talep halinde kuruluşlarla bir teknik servis ve bakım, onarım sözleşmesi yapmakta ve bu kapsamda hizmet vermektedir. Böyle durumlarda hizmetin koşulları ve kapsamı önceden belirlendiği için herhangi bir arıza yaşanması durumunda hem çok hızlı müdahale imkanı elde edilmiş olmakta hem de güvenli ve ekonomik bir hizmet alınmış olmaktadır.

Kişisel bilgisayar sahipleri ise sorun yaşadıkları anda bir teknik servis firmasından diledikleri hizmeti alabilmektedir.

Şirketimiz, kuruluşlarla yaptıkları bakım onarım sözleşmesi kapsamında veya bunun dışında her zaman müşterilerine bilgisayar arıza hizmeti vermektedir.

Uzman ekibimiz ve gelişmiş donanımlarımızla birlikte, her türlü sorununuz için teknik servis hizmetleri sunuyoruz.