EnglishArabicFrenchGermanItalianRussianSpanishTurkish | 02127021100 | [email protected] | Cihaz Takibi
Bilgisayar Teknik Servis

Bilgisayar Fanı ve Fan Soğutma Bakım Servisi

Bir bilgisayarda fan ve soğutma sistemleri, bilgisayarın uzun süreli ve verimli kullanılması açısından en önemli hayati unsurlardır. Fanın doğru çalışmaması durumunda bilgisayar bazı problemler çıkarmaya başlar. Fan problemleri genel olarak kitlenme, donma, çalışma sırasında bilgisayarın kapanması, ekranda renklerin karışması, bilgisayarın çalışmasında aşırı yavaşlama gibi problemlerdir. Bu sözü geçen sıkıntılar, bilgisayarın başka bileşenlerindeki problemler yüzünden de olabilir ancak ilk bakılması gereken yer fan ve soğutma sistemleri olmalıdır.

Bilgisayar Fanı ve Fan Soğutma Bakım Servisi

Bilgisayarın içinde bulunan fanlar, soğutucular, fan kontrol devresi ve ısı boruları, hep birlikte, bilgisayarın soğutma sistemini meydana getirir. Bir nedenle merkezi güç birimi (CPU) veya chiplerin ısısı olağan seviyesinin üzerine çıktığı zaman, anakart üzerinde yer alan ısı sensörü fan kontrol devresini uyarır ve fan çalışmaya başlar. Isı olağan seviyesinin altında indiği zaman da fanın çalışması durur. Bu şekilde bir yandan enerji sürekli kullanılmadığı için tasarruf sağlanır, kısaca bataryanın ömrü uzamış olur, diğer yandan da fanlar çalışırken ortaya çıkan gürültü azaltılmış olur.

Fanlar, soğutucu gövdesinin içinde bulunur. Gövdeye sabitlenmiş ya da gövdeden ayrılabilir durumda olabilir. Merkezinde motor vardır ve soğutucuda biriken sıcak havayı bilgisayarın dışına atar. Fan arızalarının başında motorun arızalanması, fan kanatlarının kırılması ve çalışma sırasında fazla gürültü yapması gelir. Fanın aşırı tozlanması hem fanın dönmesini zora sokar hem de ısının dışarıya atılmasına engel olur. Belli aralıklarla mutlaka fan bakımı yaptırmak gerekir.

Fan kontrol devresi, ısı sensöründen gelen uyarıya göre fanı kontrol eder. Fan dönmüyorsa, veya durmadan dönüyorsa ya da dengesiz çalışıyorsa fan kontrol devresinden sorun var demektir. Bu durumda sorunlu parçanın değiştirilmesi gerekir.

Soğutucu kolayca ısınabilen merkezi güç ünitesi ve chiplerin üzerinde bulunan, fanı çevreleyen, bilgisayar kasasının hava boşluklarına yakın yerde bulunan ve ısıyı üzerinde toplayan bakır malzemedir. İçinde sıcak havanın geçeceği kanallar bulunur. Sıcak havayı üzerine çeker ve fan sayesinde dışarıya atar. Soğutucu kanalları içinde fazla toz birikmesi, ısı iletiminde sorun yaratabilir. Belli aralıklarla mutlaka soğutucu sisteminin bakımı yaptırılmalıdır.

Şirketimiz, hangi tür bilgisayar olursa olsun, bilgisayarların fanların, fan kontrol devrelerinde veya soğtucu sistemlerinde bir sorun olduğunda, hızlı ve güvenli bir şekilde bakım ve onarım hizmeti vermektedir.

Uzman ekibimiz ve gelişmiş donanımlarımızla birlikte, her türlü sorununuz için teknik servis hizmetleri sunuyoruz.