EnglishArabicFrenchGermanItalianRussianSpanishTurkish | 02127021100 | [email protected] | Cihaz Takibi
Bilgisayar Teknik Servis

Bilgisayar Tamiri

Sadece büyük firmaların, işletmelerin değil, evlerde kullanılan kişisel bilgisayarların bile, bozulmasına hatta yavaşlamasına kimsenin tahammülü yoktur. Bilgisayarlarla ilk tanışıldığı günden bugüne, önce masasüstü bilgisayarlar, arkasından laptoplar, derken tabletler ve akıllı telefonlar, yarın kimbilir hangi şekilde ve özellikte ama mutlaka bilgisayarlar, artık kaçınılmaz olarak yaşamda hep var olacaktır.

Bilgisayar Tamiri

Bilgisayarlar küçüldükçe kapasitleri yükselmekte ve kullanım amaçları ve yöntemleri değişmekte olsa da masaüstü bilgisayarlar ve özellikle taşınabilir bilgisayarlar var olmaya hep devam edecektir. Bunlardan, kolay montaj özellikleri ve ihtiyaç durumunda kolay kapasite yükseltme avantajları ile hiçbir zaman vazgeçilmeyecektir.

Bilgisayar tamiri konusu, donanım ve sistem olarak iki yönlü algılanması gereken bir hizmettir.

Bilgisayarlar teknolojik ürünlerdir. Üzerinde güç kaynağı, anakart, işlemci, hafıza kartı, ses kartı, ekran kartı, hard disk, ekran, klavye gibi mekanik aksam bulunmaktadır. Bunlardan herhangi biri zaman içinde sorun çıkarabilir. Bu tür sorunların araştırılması, tespit edilmesi ve yenisi ile değiştirilmesi gibi hizmetler bilgisayarın donanımsal tamirini ifade etmektedir.

Donanımsal tamir kapsamda, işlemci değişimi, anakart değişimi, ram kartı değişimi veya yeni ram eklenmesi, CD-ROM, DVD-ROM, Blue Ray değişimi, monitör arızalarının giderilmesi, USB portlarının bakımı ve benzer hizmetler verilmektedir. Bu sayılan donanımsal arızalar, kullanıcı hatalarından meydana gelebileceği gibi, ekipmanın ekonomik ömrünü tamamlaması veya nadiren de olsa teknik olarak arızalanması ile kendini gösterebilir. Bu parçalar elektronik oldukları için, aşırı ısınmadan da etkilenmiş olmaları mümkündür.

Bilgisayar tamiri sırasında değişmesi gereken ekipman için mutlaka müşteri onayı alınır. Değiştirilen ekipmanların garantileri, bunları üreten firmaların sağladığı garanti kapsamındadır. Bunun dışında firma sadece onarım garantisi verebilir.

Bir de bilgisayarların temel çalışma düzenini sağlayan işletim sisteminin bozulması ya da daha kötüsü çökmesi, bilgisayara virüs bulaşması, bilgisayarın ağırlaşmaya başlaması ya da kararsız çalışması gibi sorunlarla karşılaşılabilir. Bu tür sorunların araştırılması, tespit edilmesi, gerektiğinde bilgisayara yeniden sistem yüklenmesi, bilgisayarın virüslerden temizlenmesi ve benzeri hizmetler bilgisayarın yazılımsal tamirini ifade etmektedir.

Yazılımsal tamir kapmasında müşterilerden gelen şikayetler genelde, işletim sisteminin açılmaması, işletim sisteminin çökmesi, bilgisayarın açılmaması, bilgisayarın yavaş açılması, bilgisayarın ara sıra resetlemesi, bilgisayara virüs bulaşması, driver sorunları, internete bağlanma sorunları, ADSL modem sorunları ya da network sorunları şeklindedir.

Eğer yazılımsal olarak bilgisayar tamir edilecekse, yani gerek işletim sistemi gerekse diğer yazılımlar yeniden yükselenecekse, bu yazılımların orijinal ve lisanslı olmaları gerekmektedir. Bu yüzden bilgisayar sahihinden mutlaka orijinal lisans ve yazılımlar talep edilmektedir.

Yazılımlar neticede bir takım veriler yarattıkları ve kullandıkları için, yazılım güncellemeleri yapılırken veri yedeklemesi yapılır ve güncellenme sonrasında bu veriler geri yüklenir. Ancak sisteme müdahale edildiği için bu işlemin sonucunda bir takım veriler kaybolursa, firmayı bundan sorumlu tutmak mümkün değildir.

Bilgisayar servisi, tamiri, bakımı ve kurulumu hizmetleri veren firmamız, ihtiyaç duyulan her durumda müşterilerinin yanındadır.

Uzman ekibimiz ve gelişmiş donanımlarımızla birlikte, her türlü sorununuz için teknik servis hizmetleri sunuyoruz.