EnglishArabicFrenchGermanItalianRussianSpanishTurkish | 02127021100 | [email protected] | Cihaz Takibi
Bilgisayar Teknik Servis

Bilgisayar Yazılım Yükleme

Yazılım, bilgisayarların belli bir işlemi gerçekleştirmesini sağlayan programlara verilen bir isimdir. Bu programlar bilgisayar dilinde hazırlanan bir komutlar zinciridir. Yazılımlar temelde ikiye ayrılır. Bir grup yazılımlar, bilgisayarın kullanımı için gerekli olan ana fonksiyonları sağlayan sistem yazılımlarıdır. Sistem yazılımları bilgisayarların donanımına ve sistemin çalışmasına yardımcı olur. Bir kısım yazılımlar ise çok çeşitli uygulama yazılımlardır.

Bilgisayar Yazılım Yükleme

Söz konusu yazılımlar, genel olarak CD-ROM, DVD-ROM veya flash disk benzeri çevre birimlerinden, bilgisayara yüklenir.

Bilgisayarların çalışmasını sağlayan sistem yazılımları, bilgisayar açıldığı zaman otomatik olarak belleğe yüklenir. Bir işletim sistemi olmazsa bilgisayarların açılması ve kullanılması mümkün değildir. Uygulama yazılımları ise işletmenin ihtiyacına göre gerekli oldukları ölçüde bilgisayarlara yüklenir ve kullanılmak istenildiği zaman çalıştırılır.

Bir yazılımı, sorun çıkarmadan kullanmaya başlamak için söz konusu yazılımın, kullanılacağı bilgisayarlara doğru bir şekilde yüklenmesi gerekir. Bu yazılım her ne şekilde kullanılacak olursa olsun, doğru bir şekilde yüklenmez ve doğru parametreler tanımlanmazsa, ya daha baştan sorun çıkaracaktır ya da daha sonra kullanımı sırasında aksamaya başlayacaktır.

Bu nedenle bilgisayar servis hizmeti veren firmalardan yazılım yükleme hizmeti alınırsa, ilgili yazılım, kısa sürede ve güvenli bir şekilde yüklenerek kullanıma hazır hale getirilir. Aynı zamanda böyle bir hizmetin alınması ile, kuruluşun kendi bilgi işlem kaynakları, asıl görevlerine daha fazla zaman ayırmış olacaktır.

Bilgisayar servis hizmetleri veren firmalar, yazılım kurulum çalışmalarına başlamadan önce bir planlama yaparlar. Kuruluş içinde sistemi yöneten kişiler ile diğer kullanıcılar arasında koordinasyonun sağlanması önemlidir. Ancak bu şekilde herhangi bir yazılım başarılı bir şekilde yüklenebilir ve çalışması sağlanabilir. Eğitimli ve deneyimli kişiler tarafından verilen yazılım yükleme hizmeti ile sistemin yapılandırılması da hızlı ve güvenli olacaktır.

Yazılım yükleme hizmetleri, kuruluşun kendi yerinde verilmekte ve belli aşamaları bulunmaktadır. Birinci aşama, yukarıda değinildiği gibi verilecek hizmetin planlaması ve koordinasyonudur. İkinci aşama ise yazılımın yüklenmesidir. Daha sonraki aşamada yazılım kurulumunun doğrulama testleri yapılır. En son aşamada ise kuruluşun sistem yöneticisi ve kullanıcılar biraraya gelerek bir yönlendirme toplantısı yapılır.

Bilgisayarlara yüklenecek sistem yazılımları veya uygulama yazılımları, mutlaka lisanslı olmak zorundadır. Bu programları kullanabilmek için lisans hakkının satın alınmış olması gerekir. Ancak tanıtım amaçlı uygulama yazılımları belli bir süre için ücretsiz kullanılabildiğinden, süre bitiminde lisans hakları satın alınmak ya da bilgisayardan kaldırılmak koşulu ile yüklenebilir.

Bir takım yazılımlar ise lisanssızdır ve kullanıcılardan herhangi bir ücret talep edilmeden kullanılabilir. Bu tür yazılımların yüklenmesinde de doğal olarak lisans aranmaz. Aynı şekilde yazılımların beta sürümleri de test amaçlı uygulamaya konulacağından lisans aranmadan bilgisayara yüklenebilir.

Kuruluşumuz, kişilere ait veya bir kuruluş bünyesindeki her türlü bilgisayara sistem yazılımlarını veya uygulama yazılımlarını hızlı ve sorunsuz bir şekilde yüklemektedir.

Uzman ekibimiz ve gelişmiş donanımlarımızla birlikte, her türlü sorununuz için teknik servis hizmetleri sunuyoruz.