EnglishArabicFrenchGermanItalianRussianSpanishTurkish | 02127021100 | [email protected] | Cihaz Takibi
Bilgisayar Teknik Servis

Bilgisayarda Eksik DLL Dosyası Sorunu İçin Servis Hizmeti

DLL, İngilizce Dynamic Link Library ifadesinin baş harflerinden oluşur ve dinamik link kütüphaneleri anlamına gelir. Bilgisayarda kullanılan bir program, çalışması sırasında gerek duyduğu fonksiyonları önce kendi içinde arar. Eğer bulamazsa bu defa eklenen DLL’lerde arar ve ihtiyacı olan fonksiyonun bulunduğu DLL’i yükler.

Bilgisayarda Eksik DLL Dosyası Sorunu İçin Servis Hizmeti

Yani ihtiyaç duyuldukça DLL’ler yüklenmiş olur ve yükleme işlemi yapılırken fonksiyonların adres atamaları dinamik olarak yapılır. Bu şekilde programda bellek kullanımı düşük seviyede tutulmuş olur. DLL dosyaları bir program değildir ancak bir anlam ifade etmese de kendi başlarına çalıştırılabilir. Esas olarak başka programlar tarafından çağrılarak çalıştırılırlar.

Kısaca bir program ihtiyaç duyduğu bir fonksiyonu kendi içinde bulamıyorsa, o zaman Windows işletim sistemi ilgili DLL’i yükler ve içindeki fonksiyonları programın kullanımına sunar. Windows işletim sistemi bunu yaparken, DLL içindeki bütün fonksiyonların adreslerini çözümler ve program ile arasında dinamik bağlantı kurulmasını sağlar.

Fonksiyonlara veya verilere ihtiyaç duyulduğu zaman DLL’ler belleğe yüklendiği için, bu durum ihtiyaç duyulan bellek miktarını düşürür, aynı zamanda programların yüklenme süresini kısaltır. DLL’ler, farklı programlama dilleri kullanılmış uygulamalar arasında geçiş imkanı verdiği için ortak bir kullanım özelliğine sahiptir. Ayrıca DLL’ler, programların bakımını yapmak veya sorunlarını çözümlemek konusunda kolaylık sağlarlar.

Zaman zaman bir uygulama programı bilgisayarda kullanılırken, xxx.dll isimli dosya bilgisayarda bulunmadığı için programın başlatılamadığı yönünde hata mesajları verir. Bu durumda yapılması gereken iş bu dosyayı bulmak, bilgisayara indirmek ve doğru klasöre yerleştirmektir.

Ancak bilgisayardan fazla anlamayan kullanıcılar için bu işi yapmak pek de basit değildir. Bilgisayar teknik destek hizmeti veren birçok firma gibi şirketimiz de, kişi ve kuruluşlara eksik DLL dosyalarının bulunması, yüklenmesi ve çalıştırılması konusunda kişi ve kuruluşlara destek hizmetleri vermektedir.

Bu hizmet kapsamında hatalı DLL dosyalarındaki sorunların giderilmesi konusunda da hizmet verilmektedir. Genelde sistemden bir yazılımı kaldıran kullanıcılar bu tür hatalar ile karşılaşabilir, çünkü bu işlem sırasında bu yazılımın kullandığı DLL dosyalarından bir veya birkaçı silinmiş olabilir.

Uzman ekibimiz ve gelişmiş donanımlarımızla birlikte, her türlü sorununuz için teknik servis hizmetleri sunuyoruz.