EnglishArabicFrenchGermanItalianRussianSpanishTurkish | 02127021100 | [email protected] | Cihaz Takibi
Bilgisayar Teknik Servis

Bilgisayardan Çıkan Aşırı Sesin Giderilmesi

Bilgisayar kullanıcılarının zaman zaman başına gelen bir olay var: bilgisayardan farklı seslerin yükselmesi. Önceleri hafif titreşimlerle başlayan sesler zaman içinde yükselmeye başlar ve bir an gelir ki dayanılmaz bir hal alır. İşin doğrusu bu tür sesler duyulmaya başlandığında, problemi daha büyütmeden hemen bilgisayar teknik hizmetleri veren bir servise başvurmak olmalıdır.

Bilgisayardan Çıkan Aşırı Sesin Giderilmesi

Şirketimiz, kişi veya kuruluşlarda bulunan bilgisyarlardan yükselen bu tür sesler için bakım ve onarım hizmeti vermektedir.

Sadece bilgisayar kullanıcısı olanlar, bilgisayarın sisteminden, bileşenlerinden, işleyiş mantığından anlamayanlar, bu sesin nereden kaynaklandığını bilemezler. Ama biraz bu konulardan haberdar olanlar sesin fandan veya güç kaynağından geldiğinden şüphelenebilirler. Gerçekten de bilgisayarın içinden gelen ve gittikçe yükselen sesler, büyük bir ihtimalle fandan geliyordur.

Bilgisayarın içindeki ısının yükselmesi, bir takım problemler yaratabilir. Eğer bu ısı 35 derecenin üzerinde çıkarsa bilgisayarın içindeki bileşenlerin zarar görme riski artar. Bilgisayarda bulunan bileşenler çalışma sırasında ısı üretir ve bilgisayardaki fanlar, içerideki havayı dolaştırarak bileşenleri soğutmaya çalışırlar. Eğer bilgisayarın içinde aşırı toz birikirse, ısı daha fazla yükselir ve fanlar soğutma işini daha fazla yapabilmek için daha yüksek devirde dönmeye başlarlar. Doğal olarak da daha fazla ses çıkarırlar. Eğer sesin kaynağı fanın bu şekilde hızlı çalışması ise, yapılacak şey bilgisayarın içindeki tozları temizlemektir.

Fanın hiç durmadan çalışıyor olması, havalandırma deliklerinin fazla toz yüzünden kapanmış olması yüzünden, dolayısıyla bilgisayarın yeterince verimli çalışmaması yüzünden olabilir.

Genel olarak bilgisayarların içinde bir tane işlemciyi soğutmaya yarayan, bir tane de normal bir fan bulunur. Bu fanlar yukarıda açıklandığı gibi fazla tozlanma yüzünden düzensiz çalışma sorunu dışında, fan kanatlarındaki bir çatlak veya kırılma yüzünden de ses çıkarıyor olabilir.

Bilgisayarın içinden gelen sesler, bir ihtimal, sabit disk arızalarından da kaynaklanabilir. Disk üzerindeki sektör bozuklukları, diskin gürültülü bir şekilde dönmesine neden olabilir.

Şirketimiz, her durumda kişisel bilgisayarlardan veya bir işletmedeki bilgisayarlardan çıkan aşırı sesin giderilmesi için hızlı ve kaliteli bir hizmet vermektedir.

Uzman ekibimiz ve gelişmiş donanımlarımızla birlikte, her türlü sorununuz için teknik servis hizmetleri sunuyoruz.