EnglishArabicFrenchGermanItalianRussianSpanishTurkish | 02127021100 | [email protected] | Cihaz Takibi
Bilgisayar Teknik Servis

Çatalca Bilgisayar Servisi

Yazıcılar ilk alındıklarında hemen bilgisayara bağlanarak kullanılabilir sanılır ama öncesinde yapılması gereken işler vardır. Öyle güç kablosunu elektriğe takmakla ve ara kablosunu bilgisayara bağlamakla yazıcılar hemen çalışmaya başlamaz. Bir kurulum işleminin yapılması gerekir. Genelde üretici firmalar, bu kurulum programını yazıcı ile birlikte bir CD üzerinde verirler.

Çatalca Bilgisayar Servisi

Ama bu olmasa da zaten üretici firmanın sitesinden bu yazılımı bulup indirmek de mümkündür. Çoğu zaman ileride orataya çıkan bir takım sorunları aşmak için bu yazılımın yeniden yüklenmesi gerekebilir. Ama üretici firma tarafından verilen CD düzgün bir şekilde saklanmamışsa, yine üretici firmanın web sitesinden bu yazılımı bulup indirmek gerekbilir.

Bir de genel olarak bütün bilgisayarlarda Microsoft ürünü Windows işletim sistemi kullanılmaktadır ve bilgisayarda Windows Update uygulaması kullanılarak da yazıcıya ait sürücü yazılımı (driver) yüklenebilir. Bugün Windows işletim sistemi kişisel bilgisayarların hemen hemen tamamında kullanılmaktadır. Araştırmalar bu oranın yüzde 98 olduğunu göstermektedir. Windows Update uygulaması çalıştırıldığında, program uygun sürücü paketlerini denetler ve bulduklarını ekranda görüntüler. Listeden yazıcıya uygun olanı seçilerek driver yüklenir.

Driver yüklendikten sonra yazıcının sorunsuz çalıştığını görmek için sistem bir test sayfası yazdırır. Genelde bir sorun olmaz ama sorun olursa da üretici firmanın web sitesine bakarak uyarıları takip etmek gerekir.

Aslında basit gibi görünse de yazıcı kurulumu yapmak için bilgisayar teknik hizmeti veren bir kuruluştan yardım almak en doğrusudur. Özellikle test çıktısında görülecek hataların nasıl düzeltileceği konusunda servis elemanları daha deneyimlidir ve kolayca gerekli düzenlemeleri yapabilirler.

Aynı durum driver güncelemeleri için de söz konusudur. Üretici firmalar, yazıcı hatalarının düzeltilmesi veya iyileştirme çalışmaları kapsamında bazen sürücü yazılımlarını güncelleştirmiş olabilirler. Kullanıcıların sürücü (driver) yazılımlarını güncellemeleri gerekebilir.

Yazıcılar ilk üretilmeye başlandıklarında bir ara kablosu ile bilgisayara bağlanıyordu. Bugün hala bu ara kabloları kullanılsa da teknolojinin gelişmesi ile birlikte artık yazıcılar kablosuz da bağlanabiliyor. Klavyeler ve mouse’ların arkasından yazıcıların da kablosuz bağlanması ile birlikte kablo dağınıklığı gittikçe sorun olmaktan çıkıyor.

Bilgisayar destek hizmeti veren kuruluşlar sadece kişilere değil çeşitli firmalara da yazıcı destek hizmetleri vermektedir. Üstelik firmaların bir ağ üzerinde yazıcıları kullandıkları ve birden fazla bilgisayara bir yazıcı bağladıkları düşünülürse, firmaların bu işi yapan kuruluşlardan destek almaları zaman ve emek tasarrufu açısından daha önemlidir.

Kurulum sırasında yazıcılara isim verilmesi, paylaşıma açılması, yazıcılara erişim seviyelerinin düzenlenmesi veya erişim izinlerinin kaldırılması, yazıcıları yönetecek personelin belirlenmesi ve benzeri çalışmalar uzmanlık gerektiren çalışmalardır.

İstanbul’un nüfus bakımından en küçük ilçelerinden biri Çatalca ilçesidir. 2014 nüfus sayımı sonuçlarına göre Çatalca ilçesinin nüfusu 68 bindir. Kişi ve kuruluşlarda ihtiyaçları doğrultusunda teknik servis hizmeti veren şirketimiz, bu ilçemizde de yazıcı kurulumlarının yapılması, yazıcılara driver yüklenmesi, driver güncellemelerinin yapılması veya yazıcılara bakım ve onarım yapılması konularında hizmet vermektedir.

Uzman ekibimiz ve gelişmiş donanımlarımızla birlikte, her türlü sorununuz için teknik servis hizmetleri sunuyoruz.