EnglishArabicFrenchGermanItalianRussianSpanishTurkish | 02127021100 | [email protected] | Cihaz Takibi
Bilgisayar Teknik Servis

Çekmeköy Bilgisayar Servisi

Network denilince, bilgisayar ağ yapıları anlaşılır. Yani birden fazla bilgisayarın, yazıcının veya donanımın birbirlerine bağlı olmaları ve birbirleri ile iletişim halinde bulunmaları anlaşılır. Bu şekilde bir ağ üzerinde yer alan bilgisayarlar, yazıcılar, veri tabanları, bilgi kaynakları ve çeşitli donanımlar, birbirleri ile anlaşabilecekleri bir dile sahip olmaktadır. Birbirlerine olan talepleri bu ortak dil ile yönetilmektedir. İşte bu network’ü yöneten sunucu üzerindeki yazılımların bütününe sunucu işletim sistemi denir.

Çekmeköy Bilgisayar Servisi

Network iki yönlü düşünülmesi gereken bir kavramdır. Yukarıda sözü geçen şekilde network, bir işletmenin kendi içinde, aynı mekanı paylaşan bilgisayarlar arasında kurulumuşsa, bu yerel alan ağıdır (Local Area Network, veya kısaca LAN). Yerel alan ağlarını kurmak için, bu ağ üzerinde bulunan bilgisayarlara, iletişimi sağlayacak olan ethernet kartlarını takmak ve gerekli kablo bağlantılarını yapmak gerekir. Bu yerel ağ çok büyükse sisteme, sunucu ve HUB gibi kapasiteyi ve hızı yükselten donanımlar eklemek gerekebilir.

Yerel alan ağları, sadece verilerin paylaşımı için kurulmaz. İşyerinde bulunan bilgisayarların bir veya birkaç yazıcıya bağlanması, kullanıcılar arasında haberleşmenin yapılması, sunucu üzerinde çalışan uygulama yazılımlarının yetki verilmiş kullanıcılar tarafından kullanılabilmesi de yerel alan ağları sayesinde olmaktadır.

İşletmelere network kurulurken herşeyden önce kabloların döşenmesi gerekir. Kablolama önemli bir iştir. Baştan doğru bir planlama yapmayı gerektirir. Daha sonra bilgisayarlara ethernet kartları takılır. Ethernet kartları bilgisayarların network üzerinde iletişim kurmalarına yarar. Arkasından bu kartlar bilgisayarlara tanıtılır. Bu sırada bilgisayarlara kart ile ilgili sürücü yazılımlarının yüklenmesi gerekir. Arkasından bilgisayarlarda network ayarları yapılır. Nihayet bilgisayarlar ile HUB arasında kablo bağlantıları tamamlanır.

Bu çalışmalar tamamlandıkan sonra, bilgisayardaki verilerin paylaşımı ve yazıcıların adresleme işleri yapılır. Bilgisayardaki dosyalara erişim için, işletmenin ihtiyaçları doğrultusunda belli yetki seviyeleri tespit edilir. Buna göre veriye erişim, bilgileri görme veya bilgiler üzerinde değişiklik yapabilme yetkileri belirlenir.

Buraya kadar yapılan açıklamalar bilgisayarların ve yazıcıların bir ağ üzerinde tanımlarının yapılması ile ilgilidir. Ancak network’ün çalışması için sunucuya işletim sisteminin yüklenmiş olmaıs gerekir. İlk kullanılan işletim sistemleri Unix tabanlıdır. Fazla görselliği olmayan bu işletim sistemi, zamanla yerini Microsoft tarafından geliştirlen Windows işletim sistemlerine bırakmıştır. Microsoft kısa sürede bütün piyasaya hakim olmuştur.

Demek ki bir network olması için, ağ üzerindeki bilgisayarları yönetecek bir ana bilgisayara (sunucuya) ve bu bilgisayarın da, ağ üzerindeki donanımları yöneten ve güvenliklerini sağlayan bir işletim sistemine ihtiyacı var. Bu şekliyle network kurulumu kolay değildir ve mutlaka bilgisayar teknik servis hizmeti veren bir kuruluştan destek alınmalıdır.

İstanbul’un gittikçe gözde olmaya başlayan ve nüfusu gittikçe artan ilçelerinden biri Çekmeköy ilçesidir. 2014 nüfus sayımı sonuçlarına göre Çekmeköy ilçesinin nüfusu 221 bindir.

Şirketimiz, bu ilçemizde de network kurulumları yapmakta ve ihtiyaç durumunda network bakım ve onarım hizmetleri vermektedir.

Uzman ekibimiz ve gelişmiş donanımlarımızla birlikte, her türlü sorununuz için teknik servis hizmetleri sunuyoruz.