EnglishArabicFrenchGermanItalianRussianSpanishTurkish | 02127021100 | [email protected] | Cihaz Takibi
Bilgisayar Teknik Servis

Çökmüş Sistemlerin Yeniden Yapılandırılması Servisi

Bilgisayar kullanıp da sistem çökmesi yaşamayan kişi var mıdır acaba? Çalışırken de olsa oyun oynarken veya internette doşalırken de olsa başa gelebilecek en tatsız şeydir sistemin çökmesi. Bazen belli bir uygulama yüzünden bilgisayar çalışamaz duruma gelebilir, bazen da daha kötüsü, bilgisayarı baştan başlatmak gerekebilir. O anki uğraşının yarım kalması bir yana veri kayıpları yaşanabilir ve en kötüsü de budur.

Çökmüş Sistemlerin Yeniden Yapılandırılması Servisi

Yakın zamana kadar bilgisayar çökmesi durumları ile çok daha fazla karşılaşılırdı ve çok daha fazla veri kayıpları yaşanırdı. Bugün bu sıklıkta ve bu boyutta sorunlar pek yaşanmıyor. Ancak azalsa da hepten ortadan kalkmış da değil.

Sistem çökmelerinin birçok nedeni olabilir. Aynı anda kullanılan uygulamaların çakışması yüzünden, yazılımlar geliştirilirken, uygulamanın kasılması yüzünden, ekran kartı sürücü yazılımı yüzünden, bilgisayara yeni bağlanan donanımların sürücü yazılımları yüzünden, donanımların doğrudan kendi özellikleri yüzünden ve akla gelmeyecek daha birçok neden yüzünden bilgisayar sistemi çökebilir.

Kısaca bir bilgisayarın çökmesinin farklı sebepleri olabilir. Problem donanımdan da kaynaklanabilir yazılımdan da olabilir. Genelde en fazla karşılaşılan durum uygulamaların çökmesidir. Bu çökmeler, yazılımların çakışmasından ve hafıza hatalarından kaynaklanır. Uygulama normal çalışırken hafıza kartının tanıdığı hafıza limitleri dahilinde kalır. Ancak yazılımdaki bir hata veya beklenmedik bir durum yüzünden uygulama ek kaynak ihtiyacı duyar. Bu durumda o hafıza bölümünü kullanan başka bir yazılım ile çakışma gerçekleşir.

Aslına bakılırsa, uygulamalar işletim sistemleri yüzünden çökerler. Böyle durumlarda işletim sistemi, sistemi korumak adına çalışmasını durdurur ve daha büyük kayıplar yaşanmasını engeller. Sistem çökmelerinin nedeni çeşitli hatalardır ama bu çökmeler sistemin kalanını koruyan bir mekanizma olarak görülebilir.

Sistemin çökmesi ve bilgisayarın çalışmaması durumunda yapılacak iş yeniden yapılandırma olacaktır. Sistem yapılandırması, bilgisayarın doğru şekilde başlamasını ve çalışmasını önleyen problemleri tanımlamaya ve ortadan kaldırmaya yönelik çalışmalardır. Bunu yapmak için hata veren uygulamanın yeniden yüklenmesi veya işletim sisteminin yeniden yüklenmesi gerekebilir.

Ancak çoğu kişi için bir bilgisayarı orijinal durumuna getirmek kolay değildir. Bilgisayar destek hizmeti veren firmalar, bilgisayarda önemli bir donanım hatası varsa veya işletim sistemi bozuk ve hiçbir uygulamayı çalıştırmıyorsa, kurtarma işlemini gerçekleştirebilirler. Sistem kurtarma işi, tüm program ve dosyaların silinip, bilgisayarın orijinal durumuna getirilmesi işidir.

Şirketimiz, kişi ve kuruluşların yaşadıkları problemin boyutu ne olursa olsun, çökmüş sistemlerin yeniden yapılandırılması konusunda, deneyimli ve eğitimli bir kadro ile hizmet vermektedir.

Uzman ekibimiz ve gelişmiş donanımlarımızla birlikte, her türlü sorununuz için teknik servis hizmetleri sunuyoruz.