EnglishArabicFrenchGermanItalianRussianSpanishTurkish | 02127021100 | [email protected] | Cihaz Takibi
Bilgisayar Teknik Servis

Esenler Bilgisayar Servisi

Ürünlerin üzerinde yer alan beyaz zemin üzerine siyah baskılı, çizgi ve sayılar herkesin dikkatini çekmiştir. Barkod olarak tanımlanan bu etiketler, en çok marketlerde dikkat çekmektedir. Ancak sadece gıda ve tekstil ürünlerinde değil, artık üretim yapılan her alanda kullanılmaktadır.

Esenler Bilgisayar Servisi

İşletmelere büyük kolaylıklar getiren barkod sistemi sayesinde ürünler bir barkod okuyucuya tutulduğunda, o ürün ile isim, fiyat ve diğer bütün bilgilerine ulaşılabilmektedir. Özellikle marketlerde, çok fazla ürün kasadan geçirilirken, hatasız ve en hızlı şekilde işlemlerin yapılması ve ödenecek tutarın gösterilmesi barkod sistemi sayesinde olmaktadır.

Barkodlar kısaca ürünün kimlik bilgilerini taşıyan etiketlerdir. İlk olarak 1940’lı yılların sonuna doğru tasarlanmıştır. Kısa sürede de gelişerek bugünlere gelinmiştir. Müşterilere ve işletmelere sunduğu kolaylıklar yanında barkod sisteminin en büyük yararı, işletmelere çok yönlü istatistiksel bilgi sağlamasıdır.

Bir barkod standardı, kodun içeriği ve kaç karakter olacağı yönünde özellikler taşır ve farklı amaçlar için birçok barkod standardı geliştirilmiştir. Bu barkod standartlarından biri EAN standardıdır. Bu standart da kendi içinde farklı standartlara sahiptir. Örneğin EAN 13 standardı, perakende ve uluslararası satışlarda kullanılmaktadır. 13 haneden meydana gelen bu standardın ilk üç rakamı ülke kodunu, sonraki dört rakam firma kodunu, bunu takip eden beş rakam ise ürün kodunu gösterir. Son rakam kontrol rakamıdır. Barkod sisteminde Türkiye’nin kodu 869 olarak belirlenmiştir. Ürün üzerinde bulunan barkod, 869 rakamı ile başlıyorsa, bu ürün ülkemizde üretilmiş anlamına gelmektedir.

Barkod sistemi sayesinde, bir ürünün üretim aşamaları, depo girişi ve çıkışları, kalite kontrol sonuçları, barkod okuyucular ve bunların bağlı olduğu sistemler ile takip edilmektedir. Ürünler ile ilgili istatistikler günlük, haftalık ve aylık olarak ve en doğru şekilde alınabilmektedir. Bu özellikleri ile sanayinin birçok alanında kullanılmaktadır.

Burada önemli olan nokta barkod etiketlerinin basılmasıdır. Piyasada barkod basan, farklı özelliklerde çok çeşitli yazıcı ürün bulunmaktadır. Temelde iki farklı barkod baskı tekniği bulunmaktadır: direkt termal baskı ve termal transfer baskı.

Direkt termal baskı yapan barkod yazıcılar, içindeki termal baskı kafasının, kağıdı doğrudan yakması yöntemi ile çalışırlar. Termal transfer baskı yapan barkod yazıcılar ise, ribbon denilen karbon şeridin ısıtılması ve bu şeridin kağıdı boyaması yöntemi ile çalışırlar.

Direkt termal baskı yapan barkod yazıcılar kaliteli baskı yapar ancak baskılar ortamın ışık, ısı ve neminden etkilenirler. Fazla uzun ömürlü olmazlar ve geçici kullanımlar için tercih edilirler. Termal transfer baskı yapan barkod yazıcılarda ise baskılar ortamdan etkilenmezler.

Barkod yazıcılar düzenli bakımlarının ypaılması halinde sorunsuz olarak çalışırlar. Ancak düzenl bakımlara rağmen yine de sorun çıkarttığı durumlar olabilir. Düzenli bakımlarını yaptırmak veya arıza durumlarında hızlı ve güvenli sonuç almak için bilgisayar teknik servis hizmeti veren firmalardan destek alınması yararlıdır.

İstanbul’un oldukça kalabalık ilçelerinden biri olan Esenler ilçesinin 2014 nüfus sayımı sonuçlarına göre nüfusu 459 bindir. Şirketimiz, bu ilçemizde de barkod yazıcıların bakım ve onarım hizmetlerini vermektedir.

Uzman ekibimiz ve gelişmiş donanımlarımızla birlikte, her türlü sorununuz için teknik servis hizmetleri sunuyoruz.