EnglishArabicFrenchGermanItalianRussianSpanishTurkish | 02127021100 | [email protected] | Cihaz Takibi
Bilgisayar Teknik Servis

Güngören Bilgisayar Servisi

Sunucuların yapısına bakılırsa, içindeki bileşenlerin, özellikle sunucular için geliştirilen özel bileşener oldukları görülür. Hafıza kartları, işlemciler, güç kaynakları, ethernet kartları, sabit diskler ve benzeri bileşenlerin her birinin farklı özellikleri bulunmaktadır. Bunların içinde parasal olarak en pahalı olanı işlemcilerdir. Diğer bilgisayarlardan en büyük farkı bu işlemcilerin çoklu işlemci desteği sağlamalarıdır.

Güngören Bilgisayar Servisi

Hafıza kartları genelde normal bilgisayarlarda kullanılan hafıza kartları ile aynıdır. Sunucularda bulunan sabit disklere gelince. Bunların farklı bağlantı şekilleri, farklı dönüş hızları ve farklı miktarda tampon bellekleri bulunmaktadır. Sunucu için kullanılacak sabit diske karar verirken bu özellikler önemlidir.

Ethernet kartlar, ağ bağlantısı kurulurken gerekmektedir. Bu kartlar anakart üzerinde entegre olabilir veya sonradan anakart üzerine takılabilir. Sunucular üzerinde birden fazla ethernet kartı olabilir. Bu sayede farklı ağlar birbirine bağlanabilir ve bir ağ üzerindeki veriler, diğer ağ üzerindeki sistemlere aktarılabilir. Veya sunucu üzerinde ethernet kart arıza gösterdiğinde diğer kart devreye girerek sunucunun çalışmaya devam etmesi sağlanabilir.

Sunucular bu şekilde donanımsal olarak tasarlandıktan sonra iş, sunucuya işletim sisteminin ve uygulama yazılımlarının yüklenmesine gelir. Bir network veri tabanlarını paylaşmak amacı ile kurulabildiği gibi, haberleşme amaçlı, iletişim amaçlı ya da eğlence amacı ile de kurulabilir. Bir network ne amaçla kurulursa kurulsun, üzerinde mutlaka bir işletim sistemi bulunmak zorundadır. Ağ sistemlerinin yönetimini, sunucular bu sistem sayesinde gerçekleştirebilir. İşletim sistemi sayesinde ağ üzerindeki bilgisayarlar ve sunduğu kaynaklar yönetilmektedir.

Sunucu işletim sistemlerinde bugün iki farklı yazılım bulunmaktadır: Microsoft firması tarafından geliştirilen Windows server işletim sistemi ve Unix tabanlı server işletim sistemleri. İşin esasına bakılırsa ilk sunucu işletim sistemleri Unix tabanlıydı. Görsellikten uzak olan ve ekrana girilen komutlara yönetilen bu sistem daha sonra yerini Microsoft firması tarafından geliştirilen Microsoft Windows server işletim sistemlerine bırakmıştır. Bu sistemler görselliği daha fazla ön planda tutmuştur.

Microsoft firması önce Windows NT işletim sistemini çıkarmış, arkasından Windows NT 3.1, 3.5 ve 4 serilerini çıkarmıştır. Daha sonra Windows Server 2000, Windows Server 2003, Windows Server 2008 ve Windows Server 2012 çıkarılmıştır.

Ancak bu gelişmeler karşısında dünyadaki diğer yazılımcılar biraraya gelerek ortak bir işletim sistemi için çalışma başlatmışlardır. Tasarlanan yeni sistem, Unix tabanını kullandığı için Linux ismini almıştır. Bu işletim sistemleri, birçok işletim sistemi ve bilgisayar mimarisi ile uyumludur. Fazla sistem gereksinimi olmaması ve sistem kaynaklarını en düşük seviyede kullanması gibi özelliklere sahiptir.

Burada önemli olan, sunucu işletim sistemlerinin bilgisayar tenik servis hizmetleri veren bir kuruluş tarafından kurulmasıdır. Bu şekilde işletmeler zaman ve işgücü tasarrufu sağlayabilirler.

İstanbul’un kalabalık ilçelerinden biri de Güngören ilçesidir. 2014 nüfus sayımı sonuçlarına göre Güngören ilçesinin nüfusu 303 bindir. Şirketimiz, bu ilçemizde bulunan kişi ve kuruluşlara, hem sunucu seçiminde hem de işletim sistemi yüklemesinde en uygun servis hizmetini vermektedir.

Uzman ekibimiz ve gelişmiş donanımlarımızla birlikte, her türlü sorununuz için teknik servis hizmetleri sunuyoruz.