EnglishArabicFrenchGermanItalianRussianSpanishTurkish | 02127021100 | [email protected] | Cihaz Takibi
Bilgisayar Teknik Servis

İnternet Bağlantı Servisi

Artık internetin olmadığı bir yaşam mümkün değil. Üstelik akıllı telefonlar ve tabletler gibi mobil cihazların gelişmesi paralelinde, evde, işte, okulda, tatilde, yürüyüşte, parkta, kafede, lokantada, yaşamın hemen hemen her anında internet var. Böyle olunca internetin durmasına, bağlantının kesilmesine kimsenin tahammülü yok. Konu iş dünyası olunca internet bağlantısı çok daha önemli hale geliyor, çünkü bugün çok sayıda işletme internet üzerinden faaliyet gösteriyor.

İnternet Bağlantı Servisi

Peki internet bağlantıları neden aksıyor? Neden ara sıra da olsa internet bağlantısında kopmalar oluyor? Bunun çok çeşitli nedenleri var. Ancak bağlantı kesilmelerinin en büyük nedeni, kablo arızalarıdır ya da kablo bağlantılarının yanlış yapılmasıdır. Bir kablonun yerinden oynaması en sık rastlanan durumdur. Bazen uzun zamandır kullanılan splitter de sıkıntı yaratabilir. Bunlar basit nedenlerdir ve kolayca farkedilip sorun giderilebilir.

Sorunlar bazen modemden de kaynaklanıyor olabilir. Modem uzun süre kapatılmadan kullanılıyorsa, veya modem fazla kaliteli bir ürün değilse, aşırı ısınmadan kaynaklanan sorunlar yaşanabilir. Bu sorunu aşmak için de modem, kullanılmadığı zamanlarda kapalı tutulabilir, veya hava akımının daha fazla olduğu bir yerde tutulabilir ya da daha kaliteli bir modem ile değiştirilebilir. Biraz bilgisayar dilinden ve internet teknolojisinden anlayan kişiler, modemin bu fiziksel durumundan kaynaklanan sorunlarını da kolayca giderebilirler.

Ancak internet bağlantılarının kesilme nedenleri her zaman bu kadar basit değildir. Önemli bir kesilme nedeni santral kaynaklı sorunlardır. İnternet bağlantısını sağlayan hattın veya modemin, İnternet Servis Sağlayıcıları tarafından taahhüt edilen hızlara uyumlu olmaması da bir sorun yaratabilir. Bunun yanında telefon hattının santrale olan uzaklığı, veya telefon santralinde meydana gelen arızalar da internet bağlantısının kesilmesine veya internet hızının düşmesine neden olabilir.

Hatta internet bağlantı kesintilerinin bir sebebi de SNR margin değerinin, yani hattın desibel değerinin düşük olmasıdır. Bu değer ne kadar yüksek olursa hat o kadar verimlidir. Bu tür bir sorun daha çok internet hızının yükseltildiği durumlarda ortaya çıkar. Kabaca hat kaldırmıyor denilen durum budur. Hat üzerindeki eklerin sayısı, hattın santrale uzaklığı, hava koşulları ya da yeraltı kablolarının yetersizliği buna neden olabilir.

Çok sık rastlanmasa da modem arızalarına da rastlanabiliyor. Eğer kısa süreli kesintiler yaşanıyorsa modemi reset’lemek bir çözüm olabilir. Bu durumda fabrika ayarlarına geri dönülür ama bu defa modem ayarlarını yeniden yapmak gerekir. Bazen de modemdeki sorun modem ayarlarından kaynaklanıyor olabilir. Ancak böyle durumlarda bilgisayar destek hizmetleri sunan firmalardan destek alınırsa, internet bağlantısında ortaya çıkan sorunlar daha çabuk tespit edilir ve bu sorunlar çok daha hızlı ve güvenli olarak giderilebilir.

Bilgisayar teknik servis hizmeti veren bütün firmalar gibi şirketimiz de, kişi ve kuruluşlara internet bağlantılarında yaşanan sorunları gidermek konusunda hizmet vermektedir.

Uzman ekibimiz ve gelişmiş donanımlarımızla birlikte, her türlü sorununuz için teknik servis hizmetleri sunuyoruz.