EnglishArabicFrenchGermanItalianRussianSpanishTurkish | 02127021100 | [email protected] | Cihaz Takibi
Bilgisayar Teknik Servis

Laptop Arıza Servisi

Laptop’lar bu kadar yaygın kullanılıyor ve neredeyse masaüstü bilgisayarların yerini almak üzeredir ama taşınabilir olmaları yüzünden ciddi tehlikelere de her zaman açıktır.

Laptop Arıza Servisi

Laptop’ların arıza yapmamaları için, bir teknik servisten düzenli bakım hizmeti almak yanında, belli aralıklarla laptop’ların dış yüzey ve iç kısım bakımları da yapılmalıdır. Kullanım şekli açısından çok fazla toza ve hava koşullarına maruz kaldığı için en azından sık aralıklarla silinmesi hatta bir elektrikli süpürge kullanarak, kuvvetli bir şekilde temizlenmesinde yarar var. Bu arada klavye, ekran ve laptop’un dış yüzeyini temizlemeye yarayan losyonlar da kullanılabilir.

Ancak yapılacak bu bakımlar bir miktar laptop’un arıza yapmasının önünde geçse de, sıkı ve düzenli teknik bakımları yapılmadığı sürece özellikle bu tozlanma yüzünden laptop’ların arıza göstermeleri kaçınılmazdır.

Laptop’ların bu bakım çalışmaları dışında, taşınabilir olmaları yüzünden karşı karşıya kaldıkları en büyük tehlike ise üzerlerine sıvı dökülmesidir. Laptop kullanıcılarının başına gelebilecek en kötü durum, bilgisayarın içine sıvı girmesidir. Üstelik genel olarak bu tür durumları üretici firmalar garanti kapsamına almazlar.

Laptop’ların üzerine doğrudan sıvı dökülmese bile, aşırı neme maruz kalmaları ya da uzun zaman direkt güneş ışığı altına kalmaları da laptop’ların arıza göstermelerinden önemli bir unsurdur.

Herhangi bir sorun yaşandığında laptop içinde bulunan dataya ulaşamama riski fazladır. Bu yüzden sık aralıklarla bilgilerin yedeklenmesi ihmal edilmemesi gereken bir konudur. Ancak alınan tüm önlemelere rağmen laptop’lar yine de arızalanabilir. Çok hassas bir araç oldukları için de uzman olmayan kişiler tarafından laptop kasasının açılması ve müdahale edilmeye çalışılması son derece yanlış bir davranıştır.

En fazla karşılaşılan laptop arızası fazla ısınmadır. Fazla ısınmaya aşırı tozlanma veya gerekli hava akımının olmaması neden olabilir. Veya laptop’un soğutucu fanı çalışmıyor olabilir. Ya da işlemciler ile ilgili bir sıkıntı olabilir. Hatta yazılımsal sorunlar bile fazla ısınmaya neden olabilir. Bazı yazılımlar belleğin aşırı kullanılmasına neden olabilir ve bu durumda fan devri yükselebilir. Bunu anlamak ve sorunu çözmek, ancak bir teknik servisin desteği ile olur. Aşırı ısınma yüzünden çoğu zaman laptop’lar kendini korumaya almak için kapanırlar.

Bir başka laptop arızası, ekrana görüntü gelmemesidir. Bu duruma anakart ile ekran arasında data transferini sağlayan kablo neden olmuş olabilir. Veya doğrudan ekranda bir sorun olabilir. Ya da ekran kartında bir sorun vardır. Bu durumda da mutlaka laptop’un bir teknik servise götürülmesi gerekir.

Laptop arızaları içinde geri dönüşü en zor olanı üzerine sıvı dökülmesidir. Klavye üzerinden cihazın içine sızan sıvı, çalışır durumda olan laptop içinde kısa devre yaptırabilir. Bu durumda hemen laptop kapatılmalı ve başaşağı edilmelidir. Bütün mesele içinde bir kısa devre olmasına izin vermemektir. En tehlikeli sıvı türü ise şekerli olanıdır. Her durumda laptop mutlaka servise götürülmelidir.

Kuruluşumuz, güvenli ve hızlı bir şekilde laptop arıza servisi vermektedir.

Uzman ekibimiz ve gelişmiş donanımlarımızla birlikte, her türlü sorununuz için teknik servis hizmetleri sunuyoruz.