EnglishArabicFrenchGermanItalianRussianSpanishTurkish | 02127021100 | [email protected] | Cihaz Takibi
Bilgisayar Teknik Servis

Laptop Bakım Servisi

Laptop’lar ya da dizüstü bilgisayarlar, taşınabilir türden olan ve genelde ekran ve klavye’den meydana gelen kişisel bilgisayarlardır. Laptop’lar, bir masaüstü bilgisayarın klavye, fare ve ekran gibi bileşenlerini birarada toplamaktadır. Küçük ve taşınabilir oldukları için bugün büyük ölçüde masaüstü bilgisayarların yerini almıştır.

Laptop Bakım Servisi

İlk taşınabilir bilgisayar, 1985 yılında Siemens Nixdorf tarafından üretilmiştir. Ev bilgisayarı sınıfında ilk taşınabilir bilgisayar ise 1984 yılında çıkarılan Commodore 64’dür. Bu daha çok oyun amaçlı kullanılmıştır.

Dizüstü bilgisayarların gelişmesinde ağırlıklı nokta taşınabilir olmalarıdır. Ancak laptop’lar hızlıca yayılmaya başlayınca, sağlık örgütleri ve bilim çevreleri laptop kullanımının sağlık açısından zararlı olduğunu iddia etmişlerdir. Bunun üzerine dizüstü bilgisayar üreticileri, bu bilgisayarlara notebook bilgisayar olarak isim vermişlerdir. Bugün de bu bilgisayarlara daha çok notebook denmektedir.

Laptop’ların kullanımı önce iş dünyasında yaygınlaşmış ve iş adamları tarafından tercih edilmiştir. Ancak daha sonra üretim maliyetleri düşüp fiyatlar ucuzlamaya başlayınca kişisel kullanımı artmaya başlamıştır. Başta not defteri gibi düşünülse de özellikle 2000’li yılların başından itibaren performansı daha yüksek notebook’lar üretilmeye başlanmıştır. Bugün dizüstü bilgisayarlar, masaüstü bilgisayarlarla olan yarışında öne geçmiş durumdadır. İlk çıktığı yıllarda çok yüksek olan laptop fiyatları, bugün çok daha geniş bir kesimin alım gücüne uygun hale gelmiştir.

Bilgisayarlar, özellikle de laptop’lar yaşamı kolaylaştıran önemli unsurlardan biridir. Günümüzde bilgisayar kullanımı gittikçe artmaktadır ve bilgisayarlar yaşamın ayrılmaz bir parçası haline gelmiş durumdadır. Böyle olduğu için de bilgisayarları uzun süre sorunsuz ve güvenli bir şekilde kullanabilmek için düzenli bakımlarını yaptırmak gerekmektedir. Bu gereklilik laptop’lar için çok daha fazladır. Çünkü taşınabilir oldukları için, çeşitli risklere daha fazla maruz kalmaktadır. Laptop’lar hassas bir çalışma sistemine sahiptir. Bakımları ve temizliği de dikkat gerektiren bir iştir.

Laptop’lar için en büyük problem çabuk ısınmalarıdır. Heryerde kullanılabildiği için tozlanmaya çok müsaittirler. Fanların içinde toz birikintisi artarsa bu durum laptop’un soğutma işlemini düzgün yapamamasına neden olur. Bu da doğal olarak laptop’un ısınmasına neden olur. Isınmanın önüne geçmek, dolayısıyla soğutma sistemini düzgün çalıştırabilmek için fanların temizlenmesi gerekir.

Fanların dışında laptop içindeki hafıza kartı, sabit disk ve anakart üzerinde biriken tozlar da laptop’un düzgün ve sorunsuz çalışmasını etkilemektedir. Her zaman için aşırı toz laptop’un düzgün çalışması için çok zararlıdır. Bu arada yüksek nem veya fazla güneş ışığı da laptoplar için zararlıdır.

Laptop’ların bakımları, özel servislerde ve uzman kişiler tarafından yapılmalıdır. Aksi halde çok hassas olan laptop, yanlış bir harekette kolayca zarar görebilir. Bunun dışında kullanıcıların günlük olarak laptop’u temiz tutmaya çalışmaları ve olası tehlikelere karşı günlük olarak bilgileri yedeklemeleri gerekmektedir.

Şirketimiz, kişilere veya kuruluşlara, güvenli laptop bakım hizmeti vermektedir.

Uzman ekibimiz ve gelişmiş donanımlarımızla birlikte, her türlü sorununuz için teknik servis hizmetleri sunuyoruz.