EnglishArabicFrenchGermanItalianRussianSpanishTurkish | 02127021100 | [email protected] | Cihaz Takibi
Bilgisayar Teknik Servis

Laptop Kurulum Servisi

Laptop bilgisayarlar ilk alındıkları zaman bir kurulum yapılmayı gerektirir. Bazen de çok büyük sorunlarla karşılan laptop kullanıcıları, bu sorularını aşabilmek için laptop’a yeniden kurulum yapmak yolunu seçerler. Her iki durumda da yapılan iş, laptop’a işletim sistemini yüklemektir. İşletim sistemi aslında bir takım sistem yazılımları bütünüdür.

Laptop Kurulum Servisi

Bu yazılımlar sayesinde bilgisayarlar açılır ve kolay bir şekilde kullanılır. Laptop’a çeşitli uygulama programlarının yüklenmesi ve çalıştırılması da işletim sistemi sayesinde olmaktadır. İşletim sistemi aynı zamanda laptop’un içinde bulunan donanımların yönetilmesi ve kontrol edilmesinden de sorumludur.

İşletim sistemleri, bilgisayar üretildikten sonra yüklenir ve ihtiyaç duyulan her durumda silinip tekrar yüklenebilir. Bilgisayar açıldığında bu işletim sistemi devreye girer ve bu noktadan sonra bilgisayarda yapılacak her türlü işlem, bu işletim sistemi tarafından yürütülür.

Kısaca bir bilgisayar tek başına anakart, ekran kartı, ses kartı, sabit disk, klavye ve ekrandan oluşan elektronik bir araçtır. İşletim sistemi yüklenmeden yani kurulum yapmadan çalışma imkanı yoktur. Bu durum sadece laptop’lar için değil bütün masaüstü bilgisayarlar ve sunucular için de geçerlidir. Yani bilgisayar işletim sistemi olmadan sadece bir donanımdır. Ancak bilgisayara bir takım komutların verilmesi ve bir takım işlemlerin yaptırılması bu işletim sistemi sayesinde olmaktadır. Bilgisayarı açıp kapamak, veri giriş çıkışı yapmak ve içindeki verileri işlemek için gereken asıl unsur işletim sistemidir.

Günümüzde yaygın olarak kullanılan iki tür işletim sistemi bulunmaktadır. Özellikle ofis ve küçük işyerlerinde ve evlerde kullanılan kişisel bilgisayarlarda, bu arada laptop’larda Windows işletim sistemi yaygın olarak kullanılmaktadır. Unix işletim sistemi ise daha çok firmalar ve birden fazla bilgisayar kullanan işletmeler tarafından kullanılmaktadır. Ağırlıklı olarak bugün bütün masaüstü bilgisayarlarda Windows işletim sistemi kullanılmaktadır ve yapılan araştırmalara göre Windows işletim sistemi, pazar payının neredeyse tamamına sahiptir.

Bilgisayar çalıştırıldığı anda işletim sistemi kendini otomatik olarak belleğe yükler ve burada çalışmaya başlar. Sistemde bulunan tanımlı uygulamaları teker teker açar ve akabinde bilgisayarı kullanıma hazır hale getirir.

İşletim sisteminin bileşenleri, bilgisayarın çalışmasını sağlayacak şekilde bir düzen içinde hep birlikte çalışır. Neticede uygulama programlarının konusu ve fonksiyonu ne olursa olsun, yönettiği donanımlar ister basit olsun ister internet gibi karmaşık yapılar olsun, bütün hepsinin işletim sistemine ihtiyacı vardır.

Bu kadar önemli bir kurulumun yapılabilmesi için konunun uzmanı olmak gerekiyor. Laptop kurulumunda da kurulum sırasında bir takım parametrelerin doğru tanımlanması gerekmektedir. Kurulum doğru yapılmazsa, ileride kullanılacak programların hata vermesi veya çalışmaması sorunları ile karşılaşılabilir.

Diğer uygulama programlarının aksine, işletim sistemi bir bilgisayarın donanımı kabul edilir. Bilgisayarı tanımlayan önemli bir unsurdur. Bilgisayarın özellikleri sayılırken, bellek, işlemci, anakart, ekran kartı ve sabit disk yanında işletim sisteminden de bahsedilir.

Şirketimiz, sağlıklı ve güvenli bir şekilde laptop kurulum hizmeti de vermektedir.

Uzman ekibimiz ve gelişmiş donanımlarımızla birlikte, her türlü sorununuz için teknik servis hizmetleri sunuyoruz.