EnglishArabicFrenchGermanItalianRussianSpanishTurkish | 02127021100 | [email protected] | Cihaz Takibi
Bilgisayar Teknik Servis

Laptop Tamir Servisi

Laptop’lar taşınabilir bilgisayarlardır. Bu yüzden de her türlü riske açıktır. Yere düşürülebilir, üzerine sıvı dökülebilir, suya düşürülebilir, bir yere çarpılabilir, toza toprağa bulaşabilir. Bu risklerin sonu yok. Elbette bu riskler oranında da çeşitli arızalar gösterecektir. Ne kadar gözetilirse gözetilsin, ne kadar düzenli bakımları yapılırsa yapılsın, ne kadar temiz tutulursa tutulsun laptop’lar bir gün bir nedenle tamir gerektirebilir. Böyle durumlarda yapılacak en doğru hareket, mutlaka bilgisayar tamir hizmetleri veren bir firmadan destek almak olmalıdır.

Laptop Tamir Servisi

Laptop arızaları içinde en sık karşılaşılan ve tamiri en zor olan durumlar, laptop’un suya düşürülmesi veya üzerine sıvı dökülmesi durumudur. Üstelik dökülen sıvı şekerli ise ve laptop’un içine girdiyse, hemen hemen hiç kurtuluşu yoktur. Böyle durumlarda eğer laptop çalışır durumda ise büyük bir ihtimalle içindeki devreler yanacaktır. Laptop’un üzerine dökülen kahve, çay, meyve suyu ve benzeri içecekler, laptop içinde kısa devreye neden olacaktır.

Bu nedenle ilk yapılması gereken iş laptop’u ters çevirmek ve sıvının iç kısma geçmesine engel olmaktır. Ama aynı anda cihaz fişten çekilmeli ve bataryası çıkarılmalıdır. Aksi halde içindeki hassas devreler ve chipsetler sıvı ile temas ettiği anda kısa devre yapacaktır. Sıvı sadece klavyeye zarar verdiyse, bu durumda klavye değiştirilerek laptop tamir edilebilir. Çünkü klavyenin tamir görmesi mümkün değildir.

Eğer laptop’un sabit diski bir nedenle zarar görmüşse, hard disk tamiri yazılımsal olarak veya donanımsal olarak iki şekilde yapılmaktadır. Yazılımsal olarak arızalar, sektör onarımları veya BIOS onarımları yöntemi ile yapılmaktadır. Ancak sabit disklerin bilgilerin depolandığı donanımlar olduğu için teknik servis desteği olmadan tamir görmesi mümkün değildir.

Laptop’lar kullanıldıkça, zaman içinde işlemci fanı üzerinde biriken tozlar, fanın dönmesini ağırlaştırır veya durdurur. Bu durumda gerekli hava akımı sağlanamadığı için laptop ısınmaya başlar. Belli aralıklarla işlemci fan temizliğinin yapılması önemlidir. Ancak arıza ortaya çıktığı anda, fan temizlik işlemlerinin kullanıcı tarafından yapılmaya çalışılması beklenmedik sonuçlar doğurabilir.

Laptop’ların düşme veya çarpma gibi darbeye maruz kalarak ortaya çıkaracağı arızalar çok çeşitlidir. Laptop içinde yer alan anakart, ekran kartı, bellek, ses kartı ve benzeri bileşenlerden hangilerinin darbe ile zarar gördüğünün belirlenmesi ve tamir edilmesi teknik servis desteği olmadan mümkün değildir. Böyle durumlarda en fazla ekran veya sabit disk zarar görmektedir.

Bazen laptop adaptörleri de arıza çıkarabilir. Bu adaptörler, yüksek voltajda gelen elektriği dengeler, laptop’un düzgün çalışmasını sağlar ve bataryayı şarj eder. Adaptör arızalarında önemli nokta yeni adaptör alırken, laptop’un ihtiyaç duyacağı voltaj ve amper değerlerine uygun olmasına dikkat etmektir.

Görüldüğü gibi laptop arızalarında kullanıcıların kendi çabaları ile tamire kalkışmamaları ve bu hizmeti alacakları bir bilgisayar destek firmasına başvurmaları gerekmektedir. Şirketimiz, laptop tamiri konusunda hızlı ve güvenilir hizmet vermektedir.

Uzman ekibimiz ve gelişmiş donanımlarımızla birlikte, her türlü sorununuz için teknik servis hizmetleri sunuyoruz.