EnglishArabicFrenchGermanItalianRussianSpanishTurkish | 02127021100 | [email protected] | Cihaz Takibi
Bilgisayar Teknik Servis

Laptop Teknik Servisi

Laptop’lar taşınabilir bilgisayar oldukları için, masaüstü bilgisayarlara göre çok daha fazla tehlike altındadır. Bu yüzden de çok sık arıza göstermeleri şaşırtıcı değildir. Üstelik hassas bir cihaz olduğu için, düşmelere, çarpmalara, ıslanmaya veya aşırı ısıya maruz kalmaları durumda kolayca arızalanırlar.

Laptop Teknik Servisi

Bir laptop’u meydana getiren bileşenlerin başında, işlemci, chipset, ekran kartı, sistem belleği, sabit disk, optik sürücü gelir. İşlemci laptop’un beyni kabul edilebilir. Laptop’u kullanmaya imkan tanıyan ana bileşendir. Chipset, laptop’un kontrol mekanizmasıdır. Laptop üzerindeki bütün bileşenler chipsetler tarafından yönetilir. Chipsetler’in bir bölümü ekran kartı, hafıza kartı ve mikro işlemciyi kontrol eder. Diğer bölümü ise IDE, USB, PCI, BIOS gibi çevre birimlerini kontrol eder.

Ekran kartı, laptop’ta gerçekleştirilen işlemlerin ekranda görünmesini sağlar. Sistem belleği, laptop’ta bulunan bilgilerin geçiçi olarak tutulduğu bir bileşendir. Sabit sürücü ve RAM aynı bilgileri saklar, ancak RAM’deki bilgilere erişim daha hızlıdır. Sabit disk, bilgilerin depolandığı yerdir. Optik sürücü ise CD ve DVD’lerin okunduğu ve yazıldığı yerdir. Ancak bugün flash diskler bunların yerini almak üzeredir.

İşte bütün bu bileşenler beklenmedik zamanlarda arızalanabilir. Ancak laptop teknik servis hizmeti veren firmalar uzmanlıkları sayesinde arızaların nereden kaynaklandığını hızlıca tespit ederler ve gerekli müdahaleleri yaparak, kısa sürede laptop’u kullanıma hazır hale getirirler.

Örneğin, sabit diskler yazılım ve donanım olarak iki yönlü tamir edilebilir. Sabit diskin sektör onarımları ya da BIOS onarımları, yazılımsal yapılan sabit disk tamirleridir. Sabit disk içinde bulunan verinin kurtarılması açısından bu tür onarımlar çok önemlidir. Teknik servis desteği olmadan bu işin yapılması mümkün değildir. Sabit diskin donanımsal tamiri ise çok zordur ve başarılı olma ihtimali çok düşüktür. Sabit disklerin yapısı çok hassastır. Disk motorunda meydana gelen devir problemleri ya da disk kafasının vurması donanımsal arızalardır. Bunun dışında sabit disk içinde bulunan, voltaj iniş çıkışları için sigorta görevi gören dirençler veya kart üzerindeki elemanlar değiştirilebilmektedir.

Laptop teknik servislerinde, laptop’un CMOS pilleri değiştirilebilir. Bu piller laptop kapalı iken veya batarya çıkarıldığı zaman, BIOS’ta bulunan ayarlar, tarih ve saat bilgileri gibi önemli bilgilerin saklanmasına yarar. Laptop kapatılıp açıldığında tarih ve saat bilgileri başa dönüyorsa CMOS pilleri bitmiş demektir ve değiştirilmesi gerekir.

Laptop’un ekranı beyazlaşıyorsa veya görüntü aktarmıyorsa, LCD ekran ile anakart arasında veri alışverişini sağlayan kablo arızalanmış olabilir. Veya LCD ekranda bir sorun bulunabilir. Ya da laptop içindeki ekran kartı arızalanmış olabilir. Arıza nedeninin bulunması ve onarılması için mutlaka bir laptop teknik servis ile irtibat kurulması gerekir.

Laptop arızaları bunlarla sınırlı değil elbette. Yukarıda sayılan birçok bileşen bir nedenle sorun yaratabilir. Laptop teknik servis hizmeti veren bütün firmalar gibi şirketimiz de, kişi ve kuruluşlara laptop bakım ve onarım hizmetleri vermektedir.

Uzman ekibimiz ve gelişmiş donanımlarımızla birlikte, her türlü sorununuz için teknik servis hizmetleri sunuyoruz.