EnglishArabicFrenchGermanItalianRussianSpanishTurkish | 02127021100 | [email protected] | Cihaz Takibi
Bilgisayar Teknik Servis

Laptop Yazılım Servisi

Laptop’lar için verilecek yazılım servisini iki başlık altında ele almakta yarar var. Birincisi laptop’un çalışması için gerekli olan işletim sisteminin yüklenmesi hizmetidir. Bu hizmet laptop’lar ilk alındıklarında verildiği gibi, kullanıcıların sonradan yaşayacakları sorunları aşabilmek için bir daha işletim sisteminin yüklenmesi şeklinde de verilebilir.

Laptop Yazılım Servisi

Bugün için laptop’larda kullanılan işletim sistemi, ağırlıklı olarak Windows işletim sistemidir. Bu işletim sistemi, neredeyse pazar payının yüzde 98’ini kapsamaktadır.

İşletim sistemi sayesinde bilgisayarın çalışması kontrol edilir ve laptop’a çeşitli uygulama programlarının yüklenmesi ve çalıştırılması sağlanır. Aynı zamanda laptop’un içinde bulunan donanımların yönetilmesi ve kontrol edilmesi de işletim sistemi sayesinde olur.

Normal olarak laptop açıldığında işletim sistemi kendini belleğe yükler ve burada çalışmaya başlar. Basitçe anlatmak gerekirse, bir işletim sisteminin görevleri, ana belleği yönetmek, merkezi işlem birimini farklı işlere yönlendirmek ve yönetmek, harici kayıt cihazlarını yönetmek, veri giriş çıkışlarını kontrol etmek, dosya yönetimini sağlamak ve bilgisayar sisteminin güvenliği ve kontrolünü sağlamak olarak sıralanabilir. İşletim sistemi, bilgisayar üzerindeki bütün yazılımların, donanımların ve dosyaların yönetimini sağlayan temel yazılımdır.

Bu kadar önemli fonksiyonları olan işletim sisteminin bilgisayara doğru ve eksiksiz kurulması önemlidir. Bu yüzden de bilgisayar destek hizmetleri sunan firmalardan hizmet alınması gerekir. Genelde işletim sistemleri bilgisiyara üretici firmadan sağlanan veya satın alınan CD/DVD kullanılarak kurulabilir. Ancak sistem kurulacak bilgisayarın donanımları bu işletim sistemini desteklemek zorundadır.

Laptop’lar için verilecek ikinci yazılım servisi işletim sistemi dışında laptop’da kullanılacak çeşitli uygulama programlarının yüklenmesi konusundadır. Bu yazılımların laptop’a yüklenmesi için de bilgisayar destek hizmetleri sunan firmalardan yardım alınabilir. Bu tür programların başında ofis programları gelmektedir. Word programı doküman hazırlamak için, Excel programı çeşitli tablolar hazırlamak için, PowerPoint programı sunumlar için gerekli yazılımlardır. Bunun yanında ücretli veya ücretsiz kullanılabilecek başka yazılımların laptop’a yüklenmesi konusunda da destek alınabilir. Örneğin FlashPlayer bunlardan biri. İnternet sitelerinde bulunan birçok içerik, bu yazılım ile hazırlanmaktadır ve bu içeriklerin görüntülenebilmesi için bu yazılıma ihtiyaç bulunmaktadır.

Bilgisayarlar için çok önemli bir başka yazılım antivirüs programlarıdır. İnternetin bu derece yaygınlaşması ile kötü niyetli kullanıcılar da farklı amaçlarla bilgisayarlara saldırmakta ve gizli kalması gereken bilgileri ele geçirebilmektedir. Bunu yapmak için de çeşitli yollardan bilgisayarlara ulaşmakta ve virus yazılımları yüklemektedirler. Bunlardan kurtulmanın yolu antivürüs programları ile olmaktadır. Bu programlar sayesinde bilgisayarlar ve içindeki kişisel bilgiler koruma altında olmaktadır.

Nihayet işletmelerin, kendi faaliyet alanları için geliştirilmiş yazılımların yüklenmesi de bir yazılım servisidir. Tamamen işletmeye yönelik hazırlanan bu yazılımların yüklenmesi laptop yazılım servisi kapsamında verilmektedir.

Şirketimiz, gerek laptop’lara işletim sistemi yüklenmesi gerekse ihtiyaç duyulacak diğer farklı yazılımların yüklenmesi konusunda kişilere ve kuruluşlara uygun koşullarda hızlı ve güvenilir hizmet vermektedir.

Uzman ekibimiz ve gelişmiş donanımlarımızla birlikte, her türlü sorununuz için teknik servis hizmetleri sunuyoruz.