EnglishArabicFrenchGermanItalianRussianSpanishTurkish | 02127021100 | [email protected] | Cihaz Takibi
Bilgisayar Teknik Servis

Network Bakım Hizmetleri

Bilgisayar teknik servis hizmetleri kapsamında network bakım hizmetleri iki farklı yönden verilmektedir: LAN (Local Area Network), yani yerel alan ağları ve WAN (Wide Area Network), yani geniş alan ağları.

Network Bakım Hizmetleri

Bir kuruluşa ait sunucular, bilgisayarlar ve diğer donanımlar arasındaki iletişim ve bağlantı yapısı yerel alan ağıdır (LAN). Network kurulumu sırasında bu yapının ve yapıdaki donanımların, belli kriterlere göre planlanmasının yapılması zorunludur. Bu planlama yapılırken, kuruluşun ileriye dönük genişleme ve büyüme ihtiyaçları da göz önünde tutularak, network’ün daha güvenli ve üstün performans ile çalışması için, en uygun donanımlar tercih edilmelidir. Yerel alan ağ yapısında kurulacak veya iyileştirilecek donanımlar bu şekilde tespit edilmelidir.

Network bakım hizmetleri verilirken, kuruluşun sahip olduğu yerel alan ağ yapısındaki kablolamalar ya da ilave edilecek ofis alanları için tasarlanacak kablolama çalışmaları bu açıdan ele alınır. Kuruluş içinde sağlıklı bir haberleşmenin yapılabilmesi için en uygun kablolama yapısının ve teknolojisinin kurulması gerekir.

Network bakım hizmetleri ayrıca, yerel alan ağ yapısında bulunan bütün donanımların, yani sunucular, yazıcılar, bilgisayarlar ve benzeri donanımların, IP adreslemelerinin doğru planlanmasını, ihtiyaç durumuna göre farklı gruplamaların yapılmasını da kapsamaktadır.

Yerel alan ağ yapısının, güvenli ve hızlı çalışması için, ağ üzerinde bulunan bütün donanımların kuruluşun organizasyon yapısına uygun bir şekilde konfigüre edilmesi gerekir. Network bakım hizmetleri, bu konfigürasyonun uzman kişiler tarafından yapılmasını sağlamaktadır. Sistem test edilmeden ve beklenen düzeyde çalışması sağlanmadan bakım hizmetleri tamamlanmış olmaz.

Gelelim geniş alan ağ yapısında (WAN). Bu network’ün kurulmasından önce ağın çalışma yapısının (topoloji’sinin) belirlenmesi gerekir. Ağ üzerinde gelen ve giden verinin, önem ve öncelik durumuna göre sınıflandırılması, istenmeyen veri hareketlerinin engellenmesi ve kuruluşun farklı ofisleri arasındaki bağlantıların en etkin şekilde kullanılması önemlidir. Ağ topolojisi, sunucu, bilgisayar ve yazıcı gibi donanımların fiziksel veya mantıksal sıralanışını ifade etmektedir. Yani topoloji, donanımların yerleşim şekli demektir.

Network bakım hizmetleri verilirken, kuruluşun sorunsuz iletişim sağlaması için en uygun modem, router ve benzeri donanımların seçilmesi esas alınır. Ayrıca kuruluşun IP stratejik yapısı, ağ üzerinde yer alacak iş birimleri, kullanılan sunucular, kullanıcı sayıları, mevcut yerel alan ağına bağlı donanımlar ve sistemlerin yedekleme stratejileri gibi birçok unsur dikkate alınır.

Bu hizmetler uzman kişiler tarafından, kuruluşun bilgi teknolojileri yapısına en uygun şekilde verilir ve sistemin güvenli bir şekilde çalıştığı gözlenir.

Network bakım hizmetleri, bilgisayarlar için teknik destek veren firmalar tarafından, önceden yapılacak bir sözleşme kapsamında verilir ve genel olarak yapılan anlaşmalar çerçevesinde 7/24 hizmet verilebilir.

Bilgisayar teknik servis hizmeti veren firmalar, yerel alan ağı veya geniş alan ağı olsun her türlü network bakım hizmetlerini vermektedir. Bu kapsamda şirketimiz, çeşitli büyüklükteki kuruluşların network bakımlarını gerçekleştirmektedir.

Uzman ekibimiz ve gelişmiş donanımlarımızla birlikte, her türlü sorununuz için teknik servis hizmetleri sunuyoruz.