EnglishArabicFrenchGermanItalianRussianSpanishTurkish | 02127021100 | [email protected] | Cihaz Takibi
Bilgisayar Teknik Servis

Network ve Ağ Güvenlik Servisi

Bu içerikte sizlere network güvenliği nasıl sağlanabilir bunlardan bahsedilecektir. Bunun yanında Network için önemli hususlar nelerdir ve bu sistem nasıl yürümektedir gibi bilgilerin de yer aldığı bir yazı olacaktır. Tabi ki teknik servis olarak sizlere bu konuda sağlayacağımız hizmetlerden de bahsedilecektir.

Network ve Ağ Güvenlik Servisi

Ağ Nedir?

Ağ dediğimiz zaman, 2 veya daha fazla bilgisayarın kablolu veya kablosuz bir şekilde bağlantı kurmaları, yazılım ve donanım parçaları ile bağlanarak meydana gelen sistemi belirtmek için söylenen isimdir. Söylemiş olduğumuz bu tanıma en iyi örneği şu şekilde verebiliriz: internet dediğimiz kavram dünya üzerindeki bütün bilgisayar ağlarının birbiriyle bağlanması sonucu ortaya çıkan bilgi ağıdır.

Aynı zamanda ağ üzerinden yapmış olduğunuz paylaşımlar sonucunda üretkenliğin daha fazla artmasına yardımcı olabilirsiniz. Buna verebileceğimiz en iyi örnek ise kendinize ait bir yazıcının paylaşımını yaptığınız zaman, ağınıza bağlanan tüm bilgisayarlar sizin yazıcınızı kullanabilme yetkisine sahip olmaktadır.

Network Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Network Güvenliği sağlanabilmesi için tehdit oluşturan unsurların, ağa girmesi veya yayılmasını önlemek gerekmektedir. Bu koşulların sağlanabilmesi için ise şirketin altyapısının kullanılabilir olması ve bütünlüğünü koruyan bir teknolojiye sahip olması gerekmektedir. Ağ güvenliği için ağın mimarisi çok önemlidir. Etkili ağ güvenliğini sağlayabilmek için ölçeklenebilir ve otomatikleştirilmiş birden çok savunma hattı kullanılması gerekmektedir. Her katman, sistemi yöneten kişi tarafından belirlenerek bir dizi yöntemler ile güvenliğin sağlanması amaçlanmaktadır.

Şirketiniz, potansiyel saldırılara karşı savunmasız ve tehdidi açık bir şekilde durur ise bilgi ve maddi kayba neden olacak saldırılarla karşı karşıya kalabilir. Şirketinize ait gizli bilgilerin diğer kurumlara satılması ve sizlerin de planlamış olduğu tüm işleri bitirememeniz veya aksatmanız sonucunda yaşamış olduğunuz maddi kayıplar çok can sıkıcı olmaktadır. Tüm bunları engelleyebilmek için ağ güvenlik servisimiz tarafından sizlere en iyi hizmet sunulacak ve sistemleriniz güvence altına alınacaktır. Küçük ağ saldırılarında dahi dayanamayan ve bilgi kaybına uğrayan sistemlerinizi dayanıklı bir hale getiriyoruz.

Şu anda yaşanan küçük saldırılar can sıkıcı olmakla birlikte, ileride yaşanacak olan yeni ve daha büyük saldırıların göz önüne alınarak siber güvenlik kavramı günümüzde çok önemli bir yer almaya başlamıştır. Ağ güvenliği sağlandığı zaman şirkette bulunan tüm herkes kritik işlemleri güvenli bir ortamda gerçekleştirme imkanına sahip olmaktadır.

Network Güvenliği Nasıl Çalışır?

Ağ güvenliği için günümüzde çok katmanlı modern yaklaşımlar bulunmaktadır. Kapsamlı bir tehdit kontrolü sağlamak için ağınız üzerindeki çeşitli noktalarda kontrol çalışmaları yapılmalıdır. Network güvenliği aynı zamanda erişim ve tehdit kontrolü olarak 2 Ana parçaya ayrılmaktadır.

Erişim Kontrolü

Ağ için güvenlik denildiği zaman, erişim kontrolünün olması gerekmektedir. Sizin ağınıza ulaşmak isteyen kötü amaçlı kişilerin ilk geçmesi gereken şey erişim kontrolü olacaktır. Ağınıza erişim elde ederlerse, trafiğinizi denetleyebilir ve altyapınızı haritalayabilirler. Bu durum kurumsal altyapınız için büyük bir risk teşkil etmektedir. Karşınızdaki kişinin kurumsal altyapınızı haritalandırması sonucunda DDOS veya kötü amaçlı diğer yazılım saldırılarına açık durumda olursunuz. Erişim kontrolü ile birlikte kötü niyetli kişilerin ağınız içerisinde dolaşmasını sınırlandırırsınız.

Tehdit Kontrolü

Başarılı bir erişim kontrolüne sahip olan kurumlarda kimi zamanlar, ağrınızın tehdit altına yine de girme ihtimali bulunmaktadır. Siber korsan dediğimiz kişiler, sosyal mühendislik yöntemleri ile elde ettikleri çalışanlara ait bilgileri kullanıp ağa sızma girişiminde bulunmaktadırlar. Erişim kontrolüne sahip olan sistem ise kimliği tanımlanmış kişinin sisteme girmesi ile birlikte ilk başta bir şey yapmamaktadır. Sistem daha sonrasında bir tehdit algılar ise, tehdit kontrolü aşamasına geçer ve ağın içindeki hareketleri izleyerek kötü davranışlarda bulunan kişinin ağa zarar vermesini önlemektedir.

Güvenlik duvarı sayesinde sisteminize gelecek olan birçok zararlı yazılım ve kullanıcıyı engelleyerek, şahıs veya kurum ağı üzerindeki bilgilerinizi koruyabilirsiniz.

Network/ağ güvenlik servisi arayışında olan tüm kullanıcıların tercih edebileceği bir ekibe sahibiz. Her geçen gün değişen siber saldırı yöntemlerine karşı korunabilmeniz için sizlere hizmet etmekteyiz. Ağ güvenlik servisi olarak sürekli teknolojiyi takip etmek ve yeni saldırı yöntemlerine karşı çıkan ağ güvenlik yöntemlerini incelememiz gerekmektedir.

İşlerinde profesyonel olan ekibimiz ise gerekli tüm müdahaleleri yapacak şekilde bir donanıma sahiptirler. Sizler de tecrübeli ve işlerinde profesyonel olan teknik servisimiz ile çalışmak için bizler ile iletişime geçebilirsiniz.

Uzman ekibimiz ve gelişmiş donanımlarımızla birlikte, her türlü sorununuz için teknik servis hizmetleri sunuyoruz.