EnglishArabicFrenchGermanItalianRussianSpanishTurkish | 02127021100 | [email protected] | Cihaz Takibi
Bilgisayar Teknik Servis

Server Bakım Servisi

Bugün özellikle bazı sektörler açısından, örneğin sağlık, finans ve eğitim gibi sektörlerde, bilgisayar sistemlerinin hiç durmaması gerekiyor. Bu sektörlerde faaliyet gösteren firmaların yaşayacakları çok az zaman kayıpları bile, inanılmaz boyutta iş ve para kaybını da birlikte getirmektedir. Aslında sadece bu sektörler de değil, bilgilerin bütünlüğü ve sorunsuz bir şekilde saklanması, artık bütün işletmeler için çok önemli bir hal almıştır.

Server Bakım Servisi

Bir finans kuruluşunda sunucu arızası yüzünden sistemlerin beş dakika durması ve bu süre içinde yapılan işlemleri kaybetmesi kabul edilebilir bir sonuç değildir. Sunucular durmasa bile sunuculara yüklenecek programlarda hata yapılması veya yapılması gereken sunucu ayarlarının atlanmış olması da çok büyük maddi kayıplara neden olabilir.

Bu yüzden faaliyet konusu ne olursa olsun, yapılan işte, zaman, iş, bilgi veya para kayıpları yaşanması istenmiyorsa, sunucuların düzenli bakımlarının yapılması gerekmektedir. Sunucular, genelde üstün yedekleme sistemlerine sahip oldukları için bir server ile çalışmanın yararı inkar edilemez. Örneğin, bir güç kaynağı sorunu yaşandığında bile ikinci bir güç kaynağı hemen devreye girebilir ve kullanıcılar bunu farketmezler bile.

Sunucular üzerindeki bir disk arıza yaptığında diğer diskler devreye girer ve olası veri kayıpları engellenmiş olur. Bütün bunlar sunucuların düzgün çalışmasına bağlıdır. Ama zaman zaman öyle sunucu arızaları ortaya çıkar ki, server bakımlarının ne kadar önemli olduğu anlaşılır.

Server bakım servisleri, sunucular için geliştirilen özel donanımlar için yapılmaktadır. Bunlar işlemciler, bellekler, diskler, güç kaynakları, ethernet kartları ve benzeri sunucu bileşenleridir.

İşlemciler, server üzerinde bulunan en pahalı bileşendir. Normal masaüstü bilgisayarlar gibi server’lar üzerinde de işlemciler vardır ama bunlar birden fazla işlemci desteğine sahiptir ve daha yüksek kapasitelidir.

Bellekler açısından da sunucularda kullanılan bellekler, masaüstü bilgisayarlarda kullanılan DDR SDRAM, SDRAM veya RDRAM benzeri belleklerle aynıdır. Ancak server’larda genelde hata kontrol ve düzeltme mekanizmasına sahip olan bellekler tercih edilmektedir. Ayrıca kullanılan bellek sayısı fazla olduğu için registered bellek olmaları tercih edilmektedir. Bu özellikteki bellekler, üzerlerinde yer alan bir çip sayesinde, belleği sürekli günceller ve bilgilerin bütünlüğünü korurlar. Bunun yanında olası veri hatalarının düzeltilmesinde de etkildirler.

Veri depolamada kullanılan sabit disklerin bağlantı çeşitleri, dönüş hızları ve tampon bellek miktarları birbirlerinden farklıdır. Server’ler üzerinden kullanılacak sabit disk seçiminde bu özellikler önemlidir. Bu açıdan sunucularda genelde SCSI diskler kullanılır. Bunlar daha uzun ömürlüdür ve komutlara daha hızlı cevap verebilmektedir. Ayrıca üstün performans özelliklerine sahip olduğu ve daha fazla bant genişliği sundukları için bu diskler sunucular için tercih edilmektedir.

Bir server bakım hizmetinde bu bileşenler için ayrı ayrı bakım uygulanmaktadır. Şirketimiz, kuruluşların sahip oldukları server’lara belli periyodlarda bakım hizmeti vermektedir.

Uzman ekibimiz ve gelişmiş donanımlarımızla birlikte, her türlü sorununuz için teknik servis hizmetleri sunuyoruz.