EnglishArabicFrenchGermanItalianRussianSpanishTurkish | 02127021100 | [email protected] | Cihaz Takibi
Bilgisayar Teknik Servis

Server Servisi

Sunucular, herhangi bir ağ üzerinde veya internette, istemci bilgisayarların farklı taleplerine hizmet vermek amacı ile kurulan bilgisayarlardır. Ancak bunların normal masaüstü bilgisayarlara göre farklı bileşenleri ve farklı işletim sistemleri bulunmaktadır. Kurulacak server’ların özellikleri ve kapasiteleri, her işletmenin faaliyet alanına ve faaliyet boyutlarına bağlı olarak ayrı tespit edilir.

Server Servisi

Server servis hizmetleri kapsamında genel olarak şu servisler verilmektedir:

Server Kurulum Servisi

Firmalar genel olarak kendi işletmelerinde bir sunucuya (server) sahiptirler. Bu sunucu üzerinde birbirinden farklı uygulama programları kullanılır. Daha büyük firmalar birden fazla sunucuya sahiptir ve organizasyonel yapılarına göre farklı uygulamalar farklı sunucular üzerinde çalıştırılır.

Bir server, firmaya ait veri tabanlarının, web sitelerin ya da firmaya özel yazılımların yüklendiği ve çalıştırıldığı büyük bilgisayarlardır. Ancak büyüklükleri ne olursa olsun, bir server için önemli olan, içinde kurulan yazılımlardır. Örneğin içinde web sitelerin barındığı bir server, web server’dır. Bir veri tabanı server’ı kurmak için, bu server’a uygun bir veritabanı yazılımı kurmak gerekir. Bir FTP server için de server’a FTP yazılımı kurmak gerekir. Ama genel olarak bu yazılımlar tek bir server’a kurulur. Yani bir server hem web server hem de veritabanı server’ı olarak kullanılabilir.

Server Bakım Servisi

Özellikle sağlık, finans ve eğitim gibi sektörlerde, bilgisayar sistemlerinin hiç durmaması gerekiyor. Bu sektörlerde faaliyet gösteren firmaların yaşayacakları çok az zaman kayıpları bile, çok yüksek boyutta iş ve para kaybını birlikte getiryor. Aslında sadece bu sektörler de değil, bilgilerin bütünlüğü ve sorunsuz bir şekilde saklanması, artık bütün işletmeler için çok önemli bir hal almıştır. Bir finans kuruluşunda sunucu arızası yüzünden sistemlerin beş dakika durması ve bu süre içinde yapılan işlemleri kaybetmesi kabul edilebilir bir sonuç değildir. Sunucular durmasa bile sunuculara yüklenecek programlarda hata yapılması veya yapılması gereken sunucu ayarlarının atlanmış olması da çok büyük maddi kayıplara neden olabilir. Bu yüzden faaliyet konusu ne olursa olsun, yapılan işte, zaman, iş, bilgi veya para kayıpları yaşamamak için, sunucuların düzenli bakımlarının yapılması gerekmektedir.

Server Arıza Servisi

Sunucular birer elektronik alettir neticede ve arıza göstermeleri her zaman mümkündür. Örneğin, güç kaynakları giriş kablolarında bir gevşeme olabilir, veya öndeki fan yuvasının kasaya oturduğu kısımların altında kalan kablolar zamanla hasar görebilir. Ya da server içinde slot ucu ve çevresinde bulunan elektrolitik kondansatörlerin tepelerinde şişme olabilir. Bu durumda anakartın değişmesi gerekebilir.

Sunucuların düzenli bakımları yapılıyor olmasına rağmen her zaman bu tür durumlarla karşılaşılabilir. Sunucuların çalışmaması demek işletmenin bütün faaliyetlerinin aksaması demektir. Bu nedenle hızla müdahale edilmesi ve arızaların giderilmesi gerekmektedir.

Server Tamir Hizmetleri

Sunucular yaygınlaşmaya ve çok farklı faaliyet alanlarında kullanılmaya başlanmış ve farklı amaçlar için farklı donanımlarda ve özelliklerde tasarlanmaya başlanmıştır. Örneğin küçük boy işletmelerde, sunucular için önemli olan, bilgilerin korunması ve bütünlüğünün sağlanmasıdır. Ancak bir web server için önemli olan bilgilerin korunması yanında yüzde 100 ulaşılabilirliktir. Bunun yanında hangi çeşit server kullanılıyor olursa olsun, server’ların sorunsuz, hızlı ve güvenilir çalışmaları beklenmektedir. Ancak bazen server’lar da arıza gösterebilir ve tamir edilmeleri gerekebilir. Bilgisayar servis hizmeti veren kuruluşlar arızalara çok çabuk müdahale edebilmekte ve kısa sürede tamir edebilmektedir.

Server Yazılım Yükleme Servisi

Bir ağ sisteminin kurulmasının temel amacı, veri tabanlarını paylaşmaktır. Bunun yanında, iletişim, haberleşme ve eğlence amacı ile de ağ sistemleri kullanılabilir. Bu ağ sistemlerinin yönetim işini server’lar üstlenmektedir. Bunu yapabilmesi için de server’ların bir işletim sistemine ihtiyacı vardır. Bunlara Sunucu İşletim Sistemi denir. İşletim sistemi, ağ üzerindeki bilgisayarları ve sunduğu kaynakları yönetmektedir. Bilgisayar donanımını kontrol eden ve bilgisayarı kullanmayı sağlayan sistem yazılımıdır. Server işletim sistemlerinin deneyimli ve uzman kişiler tarafından yüklenmesi işletmelere zaman ve işgücü tasarrufu sağlamaktadır.

Kuruluşumuz, her boyutta işletmelere, server kurulum, server bakım, server arıza, server tamir ve server yazılım yükleme servislerini hızlı ve güvenli bir şekilde vermektedir.

Uzman ekibimiz ve gelişmiş donanımlarımızla birlikte, her türlü sorununuz için teknik servis hizmetleri sunuyoruz.