EnglishArabicFrenchGermanItalianRussianSpanishTurkish | 02127021100 | [email protected] | Cihaz Takibi
Bilgisayar Teknik Servis

Server Tamir Hizmetleri

Esas yapısı itibariyle sunucular, görünüm ve işleyiş şekli açısından masaüstü bilgisayarlardan çok da farklı değildir. Bugün gittikçe daha yaygın kullanılmakta olan bu server’lar, yine de masaaüstü bilgisayarlardan belli farklar taşımaktadır. Bir kere birden fazla kullanıcıya hizmet verdikleri için, server’lar çoklu işlemci desteğine sahiptir. Ayrıca disk sistemi daha hızlıdır ve bellek alanları daha geniştir.

Server Tamir Hizmetleri

Server’lar ölçeklenebilir özelliktedir. Yani kullanıcı sayısı ve kullanıcı ihtiyaçları yükseldikçe, sunucuların kapasitelerini yükseltmek mümkündür. Yani sunucunun yükü arttıkça üzerindeki işlemci sayısı ve hızı da yükseltilebilir. Aynı şekilde bellek alanı da yükseltilebilir.

Server’ların mastaüstü bilgisayarlara göre bir üstünlüğü de güvenilirlik ve devamlılık konusundadır. Server üzerindeki bileşenler yedekli çalışabilirler, yani bir arıza durumunda o bileşenin yedeği otomatik olarak devreye girebilir ve server sorunsuz bir şekilde çalışmaya devam edilir.

Sunucular bu özellikleri ile yaygınlaşmaya ve çok farklı faaliyet alanlarında kullanılmaya başlanmıştır. Buna bağlı olarak da sunucular, farklı amaçlar için farklı donanımlarda ve özelliklerde tasarlanmaya başlanmıştır. Örneğin küçük boy işletmelerde, en fazla 8-10 bilgisayarın bağlı olduğu sunucular için önemli olan, bilgilerin korunması ve bütünlüğünün sağlanmasıdır. Ancak bir web server için önemli olan bilgilerin korunması yanında yüzde 100 ulaşılabilirliktir.

Bunun için de bu server’ların işlem güçleri maksimum olmak zorundadır. Mainframe’ler dışında belli başlı server çeşitleri şunlardır:

  • Rack mounted server’lar az yer kaplayan ve özel bilgisayar raflarına yerleştirilen sunuculardır. Bugün en fazla kullanılan sunucu çeşidi budur. İşletmede kullanım şekline bağlı olarak bu sistemler özelleştirilebiliyor. Küçük bir kasa içine yerleştirilen bir sunucu, küçük veya orta boy bir işletmenin ihtiyacını kolayca karşılayabilecek özelliktedir.
  • Blade server’lar az önce açıklanan bilgisayarlara benzer. Küçük bir kasaları vardır ve sadece anakart, işlemci ve bellekten oluşan bir sistemdir. Bu server’lar, yüksek ve sorunsuz çalışma süresinin hedef alındığı işletmelerde kullanılıyor. Bağlantı ve kablo karmaşıklığı son derece azdır.
  • Standart server’ların özellikleri işletmelerin ihtiyaçlarına göre farklılık gösterebilir. Her boydan işletme bu tip sunucuları kullanmaktadır. En büyük avantajı bol genişleme ve disk yuvasına sahip olmalarıdır.

Hangi çeşit olursa olsun, server’ların sorunsuz, hızlı ve güvenilir çalışmaları beklense de bazen server’lar da arıza gösterebilir ve tamir edilmeleri gerekebilir. Bilgisayar servis hizmeti veren kuruluşlar arızalara çok çabuk müdahale edebilmekte ve kısa sürede tamir edebilmektedir.

Örneğin, server’ların power supply modülleri arızalanmış olabilir. Sunucunun power kartı yanmış olabilir. Sabit diskleri çalışmıyor olabilir. Bu durumda arızalanan disk üzerindeki bilgilerin kurtarılması gerekbilir. Ram modülleri sıkıntı yaratıyor olabilir. Bütün bu durumlarda sunucuların tamire ihtiyacı olacaktır.

Kuruluşumuz, işletmelerin sunucularında çıkabilecek herhangi bir arızaya çok hızlı bir şekilde müdahale etmekte ve kısa sürede arızayı gidererek işletmenin faaliyetlerini sürdürmesine imkan vermektedir.

Uzman ekibimiz ve gelişmiş donanımlarımızla birlikte, her türlü sorununuz için teknik servis hizmetleri sunuyoruz.