EnglishArabicFrenchGermanItalianRussianSpanishTurkish | 02127021100 | [email protected] | Cihaz Takibi
Bilgisayar Teknik Servis

Şile Bilgisayar Servisi

Yazcılar ya da printer’lar görsel ve metinsel dokümanların dijital ortamdan kağıda aktarılması işini yapan araçlardır. Yazıcıların geçmişine bakılırsa ilk örnekleri nokta vuruşlu yazıcılardır. Bu yazıcılar tasarlanırken, o dönemde revaçta olan daktilolar esas alınmıştır. Üstelik daktilolar gibi gürültülü çalışan bu ilk örneklerden sonra mürekkep püskürtmeli yazıcılar geliştirilmiştir. Çok geçmeden de lazer yazıcılar çıkmıştır.

Şile Bilgisayar Servisi

Renkli veya siyah beyaz baskı yapan bu lazer yazıcılar son derece sessiz ve kaliteli baskı yapan araçlardır. Bu yazıcılar kartuşludur. Kartuşta bulunan mürekkebi kullanırlar. Renkli olanlarının kartuşları genelde daha çabul tükenir, ancak siyah beyaz kartuşlu lazer yazıcılar daha uzun ömürlüdür. Laser yazıcılar geliştikçe dakikada bastıkları sayfa sayısı da artmaktadır.

Yazıcılar bir kablo yardımıyla bilgisayara bağlanırlar. Ancak bugün kablosuz bağlanabilen lazer yazıcılar da üretilmektedir. Kısaca yazıcıların çalışma mantığı, bağlı olduğu bilgisayardan gelecek komutlara göre resim, şekil veya harflerden oluşan çıktıları kağıt üzerine aktarırlar. Bu şekilde çalışabilmesi için de bağlı olduğu bilgisayara bir yazılımın yüklenmesi ve çalıştırılması gerekir.

Genel olarak bir bilgisayara yeni bir donanım bağlandığı zaman, üzerindeki işletim sitemi bu yeni aygıtı algılar ve iletişim kurmaya çalışır. Bu iletişimin kurulmasını sağlayan yazılımlara sürücü yazılımı (driver) denir. Bu yazılım olmadan, bilgisayara bağlanan yeni aygıtların, örneğin yazıcının çalışması mümkün değildir. Genelde yeni bir aygıt alındığında bununla ilgili sürücü yazılımı üretici firma tarafından ürün ile birlikte verilir.

Eğer yazıcı kurulumu yanlış yapılırsa, yani yazıcı ile ilgili sürücü yazılımı doğru yüklenmezse, bu yazıcı kullanılamaz. Her ihtimale karşı ürün ile birlikte verilen bu sürücü yazılımı saklanmalıdır. Çünkü ileride bir sorun yaşandığında yazıcının yeniden kurulması gerekebilir. Ama kaybedilirse de fazla sorun değildir. Gerek Windows’un web sitesinden gerekse üretici firmanın kendi web sitesinden bu sürücü yazılımlarını bulup indirmek her zaman kolaydır. Sürücü yazılımları sayesinde bilgisayarlar yeni donanımın ne olduğunu, ne işe yaradığını ve nasıl kullanılacağını anlamış olmaktadır.

Bir bilgisayara bir yazıcının bağlanması ve driver’ının yüklenmesi basit bir iş olsa da yazıcıların birden fazla bilgisayar tarafından ortak kullanılacağı bir ağ üzerinde kurulumunu yapmak biraz karmaşık gelebilir. Bazı parametlerin dikkatli ve doğru bir şekilde girilmesi gerekir. Önce driver, yazıcının bağlı olduğu bilgisayara yüklenir ve yazıcının çalıştığı test edilir. Arkasından yazıcı, ana bilgisayar üzerinden paylaşıma açılır. Daha sonra yazıcının, bu yazıcıyı ortak kullanacak bilgisayarlara tanımlaması yapılır. Bu çalışmalar için bilgisayar teknik hizmetleri veren bir kuruluştan yardım alınırsa, daha kısa sürede ve sorunsuz bir kurulum yapmak mümkün olur.

İstanbul’un en küçük ilçelerinden biri Şile ilçesidir. 2014 nüfus sayımı sonuçlarına göre Şile ilçesinin nüfusu 33 bindir. İstanbul’un bu eski ilçesi nüfus sıralamasında sondan ikincidir. Şirketimiz, Şile ilçesinde de, hem kişisel yazıcıların hem de bir işletmede ortak kullanılacak yazıcıların kurulması konusunda gerekli hizmeti vermektedir.

Uzman ekibimiz ve gelişmiş donanımlarımızla birlikte, her türlü sorununuz için teknik servis hizmetleri sunuyoruz.