EnglishArabicFrenchGermanItalianRussianSpanishTurkish | 02127021100 | [email protected] | Cihaz Takibi
Bilgisayar Teknik Servis

Silivri Bilgisayar Servisi

Laptop’lar ilk çıktıklarında bunlara dizüstü anlamına gelen laptop denmişti. Bunların asıl özellliği taşınabilir olmaları ve istenilen her yerde ve istenilen her zaman kullanılabilir olmalardır. Bu özellikleri çok çabuk benisenmiş ve laptop üretimi büyük bir hız kazanmıştır. Ama dünya sağlık örgütleri ve bilim çevreleri, bilgisayarların bu şekilde kullanımının insan sağlığına zarar verdiğini iddia etmişlerdir. Üretici firmalar bu yöndeki uyarıları dikkate alarak laptop’ları birer not defterine dönüştürmeye ve buna da notebook demeye başlamışlardır.

Silivri Bilgisayar Servisi

Aslında laptop ve notebook çok farklı bilgisayar değiller. Laptop’lar ilk çıktığında insanlar bunları dizlerinin üzerine koyarak kullanmışlar ve çeşitli sakatlıklar ortaya çıkmaya başlamıştır. Bu yüzden üretici firmalar tazminat ödemek zorunda kalmışlardır. Dünya sağlık örgütleri de bilgisayarın bu şekilde kullanımının doğru olmadığını ifade etmişti. Şimdi üretici firmalara laptop demiyorlar, notebook diyorlar. Bu şekilde bunları dizlerinin üzerine koyarak kullanan kişilere karşı, bir sıkıntı yaşamaları halinde kendilerini korumuş oluyorlar.

İsmi değişse de fonksiyonu aynı olan notebook’lara talep gittikçe artmaktadır. Artık performansı daha yüksek buna karşılık maliyetleri gittikçe düşen notebook’lar üretilmektedir. Neredeyse masaüstü bilgisayarların satış rakamlarını geçecek olan notebook’lar için, bilgisayar teknik servis hizmeti veren kuruluşlar, kurulum, bakım, arıza, tamir ve yazılım yükleme gibi çeşitli hizmetler vermektedir.

Notebook’lar, paketi açılıp hemen kullanılacak bir bilgisayar değildir. Öncesinde bir kurulum yapmak gerekir. Kurulum yapmak demek, notebook’a işletim sisteminin yüklenmesi demektir. Bazen notebook ile ilgili bir sorun yaşandığında ve sorunun ne olduğu anlaşılmadığında da notebook’a yeniden sistem yüklenmesi gerekebilir. Öyle ya da böyle, notebook’a işletim sisteminin yüklenmesi hafife alınacak bir iş değildir. Kurulum sırasında belli adımların izlenmesi ve belli parametrelerin doğru tanımlanması gerekir. Aksi halde kurulum hataları ileride notebook kullanırken sıkıntı yaratabilir. Notebook’a, ilk alındığında veya sonradan kurulum yapılması, notebook kurulum hizmetleri kapsamında sunulan bir hizmettir.

Heryerde kullanılabilir olmaları yüzünden notebook’lar tozlanmaya, neme, güneş altında kalmaya ve daha birçok riske açıktırlar. Bu nedenle notebook’ları uzun süre sorunsuz ve güvenli bir şekilde kullanabilmek için periyodik bakımlarının yaptırılması önemlidir. Beklenmedik anlarda bir sorun ile karşılaşmamak için notebook’ların hem yüzeysel temizliğinin yapılması hem de iç donanımlarının elden geçirilmesi gerekir. Bu tür çalışmaların yapılması, notebook bakım hizmetleri kapsamında sunulan bir hizmettir.

Yine taşınabilir olma özellikleri yüzünden notebook’lar yere düşebilir, üzerine sıvı dökülebilir, suya düşebilir, bir yere çarpabilir, içinde fazla toz birikirse aşırı ısınmaya başlayabilir. Bu ve benzeri koşullarda notebook’ların arızalanması kazçınılmazdır. Bir arıza ile karşılaşıldığında yapılması gereken iş, mutlaka bilgisayar tamir hizmetleri veren bir firmadan destek almaktır. Bu tür arıza tespit ve onarım çalışmaları, notebook arıza ve tamir hizmetleri kapsamında sunulan bir hizmettir.

Notebook’lar için verilen hizmetler sadece donanımsal olmayabilir. Yukarıda bahsedilen işletim sistemi dışında notebook’lara driver’ların yüklenmesi veya gerekli bazı uygulama programlarının yüklenmesi de talep edilebilir. Bu şekilde program yüklemelerinin yapılması, notebook yazılım servisi kapsamında sunulan bir hizmettir.

İstanbul’un en küçük ilçelerinden biri Silivri ilçesidir. 2014 nüfus sayımı sonuçlarına göre Silivri ilçesinin nüfusu 161 bindir ve sıralamada sondan üçüncü sıradadır. Şirketimiz, bu ilçemizde de kişilere veya kuruluşlara notebook kurulum, bakım, arıza ve tamir hizmetlerini ve notebook yazılım servislerini hızlı ve güvenli bir şekilde vermektedir.

Uzman ekibimiz ve gelişmiş donanımlarımızla birlikte, her türlü sorununuz için teknik servis hizmetleri sunuyoruz.