EnglishArabicFrenchGermanItalianRussianSpanishTurkish | 02127021100 | [email protected] | Cihaz Takibi
Bilgisayar Teknik Servis

Sultangazi Bilgisayar Servisi

Notebook’lar çok yaygın bir kullanım alanına sahiptir ama taşınabilir olmaları yüzünden de çok fazla risk altındadır. Peki nedir notebook arızaları?

Sultangazi Bilgisayar Servisi

Notebook’lar çok sık olmasa da anakart arızası verebilir. En büyük masrafı çıkaran arıza da anakart arızasıdır. Yetkili servislerde anakartın onarımı yapılmaz ve yenisi ile değiştirilir. Anakartlar sadece o notebook’un üreticisi firma tarafından üretilir ve yan sanayii yoktur. Yani masaüstü bilgisayarlarda olduğu gibi herhangi bir anakartı takmak mümkün olmamaktadır.

Ancak bilgisayar teknik servis firmaları bu tür anaktarların onarımlarını yapmaya çalışmaktadır. Çünkü bir anakartı değiştirmenin maliyeti, notebook’un neredeyse ikinci el fiyatına denk gelir. Anakartın onarım maliyeti ise daha ekonomik olmaktadır.

Notebook’ların işlemcileri (CPU) arızalanmışsa, bu sorun anakart arızası kadar ürkütücü değildir. Üretilen sayısız marka ve model notebook’lar aynı tür işlemciyi kullanabilmektedir. Ancak işlemcilerin onarımı mümkün değildir. Mutlaka yeni bir işlemci kullanılması gerekir. İşlemci arızalandığı zaman genelde ekrana hiç görüntü gelmez, veya notebook dosya kopyalama hatası vermeye başlar, ya da ağırlaşmaya başlar.

Bellek arızalarında da çözüm belleği değiştirmektir. Genelde notebook’larda kullanılan bellekler aynı özelliktedir. Arızalandığı durumlarda kolayca bulunabilir. Bazı notebook’lar belli özellikte RAM ister, her çeşit RAM ile çalışmazlar. RAM arızaları genelde işletim sisteminin düzensiz çalışması veya hata vermesi, dosya kopyalama hataları ya da genellikle ekranın mavi renge dönmesi şeklinde kendini gösterir. Ancak bu belirtiler sabit diskte meydana gelen bozuk sektörlerden, veya anakart arızalarında da benzer olduğundan sorunu en doğru şekilde teknik servisler bulabilir.

Çipsetler anakartın beyni kabul edilirler. Anakartın kuzey ve güney köprülerinde iki temel çipset bulunur. Bu çiplerin arızalanması durumunda, ya ekrana hiç görüntü gelmez, veya klavye, mouse, wireless gibi bileşenler çalışmaz. Yine notebook kendi yetkili servislerine götürüldüğünde, genelde anakart komple değiştirilerek çipset arızaları giderilir. Bilgisayar teknik servis hizmeti veren kuruluşlar arızalı olan çipsetleri değiştirebilmektedir. Ancak çipset değişimi her marka notebook’ta yapılamamaktadır. Çünkü bazı anakartların yapıları çipset değiştirmek için uygun değildir. Yine de çipset değişimleri riskli bir iştir.

Bir başka notebook arızası ekran kartı arızalarıdır. Ekran kartları, bilgisayarın görüntüyü işleyen ve ekrana aktaran kartlarıdır. Bu kartlar arızalandığında ekrada çizgiler, karışıklıklar veya bulanık görüntüler oluşur. Ya da ekrana hiç görüntü gelmez, kesik kesik sinyal sesi gelir. Eğer ekran kartı anakart ile tümleşik değilse arızalı ekran kartı kolayca değiştirlebilir. Ekran kartları için de oldukça fazla seçenek bulunmaktadır.

İstanbul’un en kalabalık ilçelerinden biri Sultangazi ilçesidir. 2014 nüfus sayımı sonuçlarına göre Sultangazi ilçesinin nüfusu 513 bindir. İstanbul’un yeni ilçelerinden biri olmasına rağmen nüfus sıralamasında sekizinci sıradadır. Şirketimiz, Sultangazi ilçesinde de notebook’ların bakım ve onarım hizmetlerini hızlı ve güvenli bir şekilde vermektedir.

Uzman ekibimiz ve gelişmiş donanımlarımızla birlikte, her türlü sorununuz için teknik servis hizmetleri sunuyoruz.