EnglishArabicFrenchGermanItalianRussianSpanishTurkish | 02127021100 | [email protected] | Cihaz Takibi
Bilgisayar Teknik Servis

Veri Yedeklemesi Sistemi Nasıl Yapılır?

Veri yedeklemek, sunucular ve bilgisayarlar üzerinde çalışan uygulamalar tarafından üretilen veri dosyalarının kopyasının, üzerinde bulundukları sunucu veya bilgisayar ortamından farklı bir ortamda saklanması işlemidir. Çünkü veriyi ve uygulamaları yedeklememek demek, üzerinde bulundukları sunucuların veya bilgisayarların disk arızalarında, uygulama hatalarında veya virüs saldırıları sırasında, veri dosyalarının silinmesi veya zarar görmesi demektir ve bu veriyi ve uygulamaları kaybetmek anlamına gelir. Veri kullanıcı hataları yüzünden de zarar görebilir veya kaybedilebilir.

Veri Yedeklemesi Sistemi Nasıl Yapılır?

Eğer kuruluş doğru işleyen bir yedekleme sistemi kurmuşsa, belli bir süre içinde yedeklenmiş veriye ulaşmak ve işin sürekliliğini sağlamak mümkündür. Bu bakımdan veri yedekleme işi, her büyüklükte firma için çok önemlidir ve ticari kuruluşlar güvenilir bir yedekleme çözümüne ihtiyaç duyarlar. Bilgisayar teknik destek hizmeti sunan firmalar, ticari işletmelere, veri yedekleme sistemlerinin kurulması ve işletilmesi konusunda hizmet vermektedir.

Şirketimiz, ticari kuruluşların bu yöndeki ihtiyaçlarını karşılamak üzere, ihtiyaçlarına en uygun veri yedekleme sisteminin kurulması için, gerekli çalışmaları titizlikle yapmaktadır. Şirketimiz, veri yedekleme ihtiyacının karşılanması amacı ile alternatif çözümler üretmekte ve bunları ticari kuruluşlara önermektedir.

Veri yedeklemesi, hafife alınacak bir iş değildir. Bir tehlike durumunda, faaliyetlerin kesintiye uğramasının ve verilerin geri dönülemez şekilde kaybolmasının engellenmesi için, orijinal verinin bir veya birden fazla kopyasının bulundurulması ve farklı yerlerde saklanması gerekir.

Şirketimiz, ticari kuruluşun faaliyet şekline ve ihtiyaçlarına göre farklı veri yedekleme sistemleri kurmaktadır. Örneğin, tam yedekleme sisteminde, firmanın veri kaynağının tamamı yedeklenir. Bu yöntem oldukça güvenli bir yedekleme yöntemidir ancak, çok fazla zaman ve kapasite ihtiyacı gerektirir. Bu yüzden de fazla tercih edilen bir yöntem değildir. Ama en azından uzun zaman aralıklarında tam yedekleme önerilmektedir.

Adımlı yedekleme sisteminde, en son yapılan yedekleme tarihinden sonraki veriler yedeklenmektedir. Veri kurtarma işlemi yapılırken önce tam yedeklenen veri yüklenmelidir, arkasından tarih sırasında göre diğer yedeklenen veriler yüklenmelidir. Veri kurtarma işlemindeki operasyonel yük yüzünden bu yöntem pek tercih edilen bir yöntem değildir.

Fark yedekleme sisteminde ise bir kere tam yedekleme yapıldıktan sonraki yedekleme işlemlerinde sadece tam yedeklemeden sonra yedeklenmemiş olduğu tespit edilen veriler yedeklenir. Veri kurtarma işlemi sırasında önce tam yedeklenen veri yüklenmelidir, arkasından son fark yenileme yapılan veriler yüklenmelidir. Bu bakımdan veri kurtarma operasyonel yük getirmez.

Uzman ekibimiz ve gelişmiş donanımlarımızla birlikte, her türlü sorununuz için teknik servis hizmetleri sunuyoruz.