EnglishArabicFrenchGermanItalianRussianSpanishTurkish | 02127021100 | [email protected] | Cihaz Takibi
Bilgisayar Teknik Servis

Yazıcı Arıza Servisi

Yazıcılar da bir elektronik araçtır. Çeşitli durumlarda arızalar çıkarması kaçınılmazdır. Bu arızaların bir kısmı kullanıcıların dikkatsizliğinden kaynaklanır, bir kısmı da aşırı çalışmaları yüzünden ortaya çıkan yüklenme veya elektronik arızalardır.

Yazıcı Arıza Servisi

Bir takım yazıcı arızaları basit müdahaleler ile giderilebilir ve yazıcılar sorunsuz çalışmaya devam edebilir. En çok karşılaşılan durumlar, yazıcıdan çıktı alamama durumudur. Oysa yazıcının bağlantı kablolarında bir gevşeme olmuş olabilir. Veya yazıcı o bilgisayara tanımlanmamış olabilir. Ya da yazıcı güç anahtarı kapalıdır. Çoğu zaman yazıcının kapatılıp açılması ile bazı küçük sorunlar atlatılabilir.

Bazen yazıcı yazdır komutunu almıyor olabilir. Bu durumda yazıcıya daha önce gönderilen ve yazdırma sırasında bekleyen çıktıların hafızadan temizlenmesi ile sorun giderilebilir.

Yazıcıdan alınan çıktı, farklı sayfa düzeninde olabilir. Bu durumda da yazıcı tanıtımının doğru yapılıp yapılmadığının kontrol edilmesi gerekir.

Ancak her zaman durum bu kadar basit olmayabilir. Örneğin, yazıcı hiçbir şekilde çalışmıyorsa, üst kapağını açmak gerekir. Eğer kapak açıldığında kafa ortaya geliyorsa, yazıcıda mekanik bir sorun yok demektir. Bu durumda yazıcının mürekkebi bitmiş veya kurumuş olabilir. Genelde ucuza kaçılması ve doldurma kartuş kullanılması halinde bu arıza sık görülür.

Yazıcı açıldığında ön panelde bulunan ışıklar yanıp sönüyor ve yazıcı hiç cevap vermiyorsa, bu durumda yazıcının kafasını çıkarıp yeniden takmak gerekir. Eğer durum düzelmezse sorun yazıcının kafasında demektir.

Yazıcının çalışıyor olması ancak kartuş yeni olmasına rağmen siyah rengin uçuk olması durumunda büyük bir ihtimalle kafa arızası var demektir. Kafa yerinden çıkarılarak pinlerin aynı yükseklikte olup olmadığı kontrol edilmelidir. Aksi halde kafa arızalı demektir.

Ancak işin kötüsü kafa arızasının tamiri mümkün değildir. Yenisi ile değiştirmek gerekir. Bazı yazıcılarda yazıcı kafası ile kartuş birleşik olabilir.

Bazen yazıcının çalışmaması işletim sistemine uygun sürücünün yüklenmemiş olmasından kaynaklanabilir. Aynı şekilde çıktı üzerinde bazı harflerin yerine farklı yazı karakterleri çıkıyorsa, bunun da sebebi uygun sürücü yazılımının yüklü olmamasıdır. Bu durumlarda uygun sürücü yazılımın bulunması ve yüklenmesi gerekir.

Eğer yazıcı çalışırken kartuşların bulunduğu kafa yanlara üstüste sert vuruşlar yapıp duruyor ve stand-by ışığı yanıp sönmeye başlıyorsa, bir kere yazıcıyı açıp kapatmak gerekir. Aynı hata devam ediyorsa bu durum bir encoder problemi (karakter kodlama problemi) olabilir.

Görüldüğü gibi bir yazıcının verdiği hatalar en basitinden gittikçe büyüyen bir yelpazede genişlemektedir. Bir takım arızalar, arıza bile değildir ve basit yollardan çözümlenebilir ama bir takım hatalarda mutlaka bilgisayar destek hizmetleri veren firmalara başvurulması gerekebilir.

Şirketimiz, gerek kişisel bilgisayarlara bağlı yazıcılarda, gerekse çeşitli büyüklükteki kuruluşların bünyelerinde ortak kullanılan yazıcılarda ortaya çıkabilecek her türlü arıza durumlarına müdahale edebilecek ve bunları kısa sürede giderecek güçtedir.

Uzman ekibimiz ve gelişmiş donanımlarımızla birlikte, her türlü sorununuz için teknik servis hizmetleri sunuyoruz.