EnglishArabicFrenchGermanItalianRussianSpanishTurkish | 02127021100 | [email protected] | Cihaz Takibi
Bilgisayar Teknik Servis

Yazıcı Kurulumu

Yazıcılar bir bilgisayara kablo ile veya USB bağlantı yöntemi ile bağlanarak işlevlerini yerine getirirler. Ancak teknolojinin gelişmesi ile birlikte bugün kablosuz olarak da hizmet gören yazıcılar da üretilmiştir. Neticede yazıcılar bir bilgisayardan gelecek komutlara göre resim, şekil veya harflerden oluşan çıktıları kağıt üzerine aktaran araçlardır. Bu çalışmayı sağlamak için de bağlı oldukları bilgisayar üzerine bir yazılımın yüklenmesi ve çalıştırılması gerekmektedir.

Yazıcı Kurulumu

Bilgisayarların işletim sistemleri, çalışma prensipleri gereği, bilgisayara yeni bir donanım bağlandığında, hemen bu yeni donanım ile iletişim kurmaya çalışır. Bu iletişimin kurulmasını sağlayan yazılımlara sürücü (driver) ismi verilir. Bu sürücüler olmadan, bilgisayarınıza bağlanan araçların, örneğin yazıcının, düzgün çalışması mümkün değildir. Yani bir bilgisayar için sürücü, bir yerde kullanım kılavuzudur. Bilgisayar bu sürücü yardımı ile yeni donanımın ne olduğunu, ne işe yaradığını ve nasıl kullanılacağını anlar.

Bilgisayarın işletim sistemi (ki kullanımdaki bilgisayarların hemen hemen yüzde 98’i için bu Windows İşletim Sistemi’dir) bilgisayara bağlanan yeni aygıtlar için sürücü yazılımı olup olmadığını otomatik olarak kontrol eder. Aslında sürücüler sistem kurulumu sırasında başta otomatik olarak yüklenir, ancak ilerleyen zaman içinde bu sürücü yazılımlarının güncel halleri çıkabilir. Bu durumda otomatik yüklenme olmaz, sürücü yazılımlarının güncellenmesi gerekebilir. Sürücü güncellemeleri, bu aygıtları üreten firmalar tarafından tespit edilen bazı hataları, eksiklikleri ve açıkları gidermek amacı ile çıkartılır ve bu güncellemelerin yüklenmesi gerekir.

Genel olarak sürücü yazılımları veya sürücü güncelleme yazılımları, bilgisayarın işletim sistemi tarafından bulunabilir (Windows Update ile). Yazıcılar için de aynı durum söz konusudur. Bir yazıcı satın alındığında çoğunlukla sürücü yazılımı yazıcı ile birlikte verilen diskte bulunmaktadır. Ya da üretici firmanın web sitesinden de indirilebilir. Aynı şekilde sürücü günceleme yazılımları da üretici firmanın web sitesinden indirilebilir.

Bir yazıcı kurulumu yapılırken, öncelikle yazıcının bilgisayara tanıtılması, arkasından ilgili yazılımın yüklenmesi gerekir. Aslında çok basit görünen ve bilgisayar kullanıcısı olan herkes tarafından yapılabilecek olan bu yükleme işi, eksik veya hatalı yapılırsa yazıcının çalışması sağlanamaz. Üstelik tek bir bilgisayara bağlanacak yazılım kurma işi basit olsa da bir işletmede, bir ağ üzerinde çalışacak olan, bir ana bilgisayara bağlanacak ve birden fazla bilgisayar tarafından ortak kullanılacak olan yazıcıların kurulumu o kadar basit değildir.

Birçok parametrenin dikkatli bir şekilde tanımlanması gerekir. Bunun için önce yazılım kurulumunun ana bilgisayara yapılması ve yazıcının çalışır durumda olması sağlanacaktır. Arkasından kurulan yazıcının, ana bilgisayar üzerinden paylaşıma açılması gerekmektedir. Daha sonra bu yazıcıyı kullanacak bilgisayarlara geçerek ana bilgisayarın tanımlaması yapılacaktır. Bu yüzden bilgisayar teknik hizmetleri sunan firmadan alınacak servis hizmeti ile kısa sürede ve sorunsuz bir kurulum yapılması sağlanabilir.

Şirketimiz, kişisel bilgisayarlara bağlanacak yazıcıların veya bir işletmede ortak kullanılacak yazıcıların kurulması ve çalıştırılması konusunda gerekli hizmeti vermektedir.

Uzman ekibimiz ve gelişmiş donanımlarımızla birlikte, her türlü sorununuz için teknik servis hizmetleri sunuyoruz.