EnglishArabicFrenchGermanItalianRussianSpanishTurkish | 02127021100 | [email protected] | Cihaz Takibi
Bilgisayar Teknik Servis

Yazıcı Servisi

Evlerde kişisel bilgisayarlara bağlı olarak kullanılan, çeşitli kuruluşlarda ise birden fazla bilgisayarın ortak kullanımında olan yazıcılar zaman zaman arıza gösterebilirler. Neticede elektronik araçlar olan yazıcılar ara sıra da olsa sorun çıkardığında, arızasının giderilmesi ve gereken tamirin yapılması, ihtiyaç durumunda kurulumlarının yapılması veya sürücü güncellemelerinin yapılması, bu işte yeterli bilgisi ve deneyimi olmayan kişiler için sıkıntı yaratabilir.

Yazıcı Servisi

Bilgisayar destek hizmetleri veren firmalar bütün bu konularda müşterilerine, kaliteli, hızlı ve en doğru hizmeti vermeye çalışırlar. Genel olarak yazıcı servis hizmetleri kapsamında şu noktalarda destek olunmaktadır:

Yazıcı Tamiri

Teknik olarak bir yazıcının tanımı yapılmak istenirse, elektronik ortamda bulunan resim, şekil, veya metinleri bir kağıt üzerine aktaran araçlara yazıcı denmektedir. Yazıcıların birçoğu, bir bilgisayara kablo veya USB ile bağlanırlar. Bazı yazıcılar ise doğrudan bir hafıza kartından, veya fotoğraf makinesinden ya da bir tarayıcıdan çıktı alabilirler. Günümüzde yazıcılar, tarama yapma, fotokopi çekme ve faks çekme gibi özellikleri içinde barındıran çok fonksiyonlu hale gelmiştir. Lazer yazıcıların bu çalışma şekli doğal olarak çeşitli arızalara yol açabilir. Tamamen elektromekanik bir düzenek olan yazıcıların tamiri, bu işin uzmanları tarafından yapılmak zorundadır.

Yazıcı Kurulumu

Bir yazıcı satın alındığında çoğunlukla sürücü yazılımı yazıcı ile birlikte verilen diskte bulunur. Ya da üretici firmanın web sitesinden de indirilebilir. Aynı şekilde sürücü günceleme yazılımları da üretici firmanın web sitesinden indirilebilir. Bir yazıcı kurulumu yapılırken, öncelikle yazıcının bilgisayara tanıtılması, arkasından ilgili yazılımın yüklenmesi gerekir. Üstelik tek bir bilgisayara bağlanacak yazılım kurma işi basit olsa da bir işletmede, bir ağ üzerinde çalışacak olan, bir ana bilgisayara bağlanacak ve birden fazla bilgisayar tarafından ortak kullanılacak olan yazıcıların kurulumu o kadar basit değildir. Yazıcı kurulumu eksik veya hatalı yapılırsa yazıcının çalışması sağlanamaz.

Yazıcı Arıza Servisi

Yazıcılar da bir elektronik araçtır. Çeşitli durumlarda arızalar çıkarması kaçınılmazdır. Bu arızaların bir kısmı kullanıcıların dikkatsizliğinden kaynaklanır, bir kısmı da aşırı çalışmaları yüzünden ortaya çıkan yüklenme veya elektronik arızalardır. Bir takım yazıcı arızaları basit müdahaleler ile giderilebilir ve yazıcılar sorunsuz çalışmaya devam edebilir. Ancak bir yazıcının verdiği hatalar en basitinden gittikçe büyüyen bir yelpazede genişlemektedir. Bir takım arızalar, arıza bile değildir ve basit yollardan çözümlenebilir ama bir takım hatalarda mutlaka bilgisayar destek hizmetleri veren firmalara başvurulması gerekebilir.

Yazıcı Yükleme Hizmetleri

Bilgisayarların ve yazıcıların çalışması konusunda yeterli bilgisi olmayan kişiler için gerek ilk yazıcı yüklemeleri gerekse sonradan driver yüklemeleri sıkıntı olabilir. Ancak bilgisayar destek hizmeti veren firmalar yazıcı yükleme hizmetleri ile müşterilerine destek olmaktadır.

Ayrıca bilgisayar destek hizmeti veren firmaların asıl müşterileri birden fazla bilgisayar kullanan kuruluşlar olmaktadır. Bu kuruluşların büyüklüklerine göre belli bilgisayarlar bir yazıcıya bağlanmakta ve işletmede birden fazla yazıcı bir ağ üzerinde çalışabilmektedir. Bu yazıcıların ağ üzerinde tanımlarının yapılması, ilgili driver’larının yüklenmesi ve çalışır duruma getirilmesi uzmanlık gerektiren bir iştir.

Yazıcı Bakım Servisi

Yazıcılara düzenli bakım yapılmazsa, olmadık zamanlarda olmadık sıkıntılar yaşanabilir. Örneğin, çıktılar üzerinde lekeler ve çizikler olabilir. Baskı sonrası mürekkep elle siliniyor olabilir. Yazıcı, kağıt alamıyor olabilir. Kağıt yazıcıdan kırışık çıkıyor olabilir. Yazıcı sık aralıklarla kağıt sıkıştırıyor olabilir. Fazla kağıt çekiyor olabilir. Eksik baskı yapıyor olabilir. Yazıcı hiç açılmıyor olabilir. Sürekli arıza kodu gösteriyor olabilir. Sürekli kapanıyor olabilir. Yazıcıda toner olduğu halde toner yok uyarısı veriyor olabilir. Yazıcıda kağıt olduğu halde kağıt yok uyarısı veriyor olabilir. Birer elektronik araç olan yazıcıların bu hataları vermesi gayet normal. Önemli olan yazıcıların düzenli bakımlarının yapılmasıdır. Özellikle de yoğun kullanımı olan yazıcılarda buna mutlaka uyulmalıdır.

Şirketimiz, hem kişilerin kullanımında olan hem de çeşitli büyüklükteki kuruluşların kullandıkları yazıcılar için, yazıcı tamiri, yazıcı kurulumu, yazıcı arıza servisi, yazıcı yükleme hizmeti ve yazıcı bakım hizmetlerini hızlı ve güvenli bir şekilde vermektedir.

Uzman ekibimiz ve gelişmiş donanımlarımızla birlikte, her türlü sorununuz için teknik servis hizmetleri sunuyoruz.