EnglishArabicFrenchGermanItalianRussianSpanishTurkish | 02127021100 | [email protected] | Cihaz Takibi
Bilgisayar Teknik Servis

Yazıcı Yükleme Hizmetleri

Bir yazıcının çalıştırılabilmesi için, ürün ile birlikte verilen yazıcı kurulum CD’si kullanılarak yazıcı programının yüklenmesi gerekir. Eğer böyle bir CD yoksa, Windows Update seçeneği kullanılarak da yazıcı programı yüklenebilir. Günümüzde kişisel kullanılan bilgisayarların neredeyse tamamına yakını Windows işletim sistemini kullandığı için biz de burada Windows’tan bahsediyoruz.

Yazıcı Yükleme Hizmetleri

7Windows Update uygulaması seçildiğinde, sistem kullanılabilir bütün sürücü paketlerini denetler. Donanıma uygun üretici ve yazıcı listesi bulduğunda bunu ekranda görüntüler. Ekranda görüntülenen listeden yazıcıya uygun olanı seçilerek sürücü yazılımının yüklenmesi gerçekleştirilir.

Genelde bir yazıcı yüklemesi yapıldıktan sonra yazıcının düzgün çalışıp çalışmadığını görmek için bir test sayfası yazdırmak yararlıdır. Eğer test başarılı olmazsa, sorunun nedenini anlamak ve çözmek için üretici firmanın web sitesine bakmak gerekir. Bu arada yazıcı ile ilgili kurulum programlarını, üretici firmanın web sitesinden de indirmek mümkündür.

İlk yazıcılar bir bilgisayara kablo ile bağlanıyordu. Daha sonra bu kabloların yerini USB bağlantıları aldı. Ancak teknolojinin ilerlemesi sayesinde yazıcılar artık bluetooth aracılığı ile bilgisayara kablosuz olarak da bağlanabiliyor. Bunun için yazıcının bilgisayar ile eşleştirilmesi gerekiyor. Bunun yapılması, kullanılan bluetooth aracının çeşidine göre değişmektedir.

Bir kere yazıcı kurulumu yapıldıktan sonra, yazıcı sorunsuz olarak çalışmaya başlayacaktır. Ancak bazı durumlarda üretici firmalar yazıcı ile ilgili sonradan ortaya çıkan hataların düzeltilmesi veya bazı iyileştirme çalışmaları neticesinde sürücü yazılımlarını güncelleştirmiş olabilirler. Bu durumlarda söz konusu sürücü (driver) yazılımlarının yüklenmesi gerekebilir.

Bilgisayarların ve yazıcıların çalışması konusunda yeterli bilgisi olmayan kişiler için gerek ilk yazıcı yüklemeleri gerekse sonradan driver yüklemeleri sıkıntı olabilir. Ancak bilgisayar destek hizmeti veren firmalar yazıcı yükleme hizmetleri ile müşterilerine destek olmaktadır.

Ayrıca bilgisayar destek hizmeti veren firmaların asıl müşterileri, birden fazla bilgisayar kullanan kuruluşlar olmaktadır. Bu kuruluşların büyüklüklerine göre belli bilgisayarlar bir yazıcıya bağlanmakta ve işletmede birden fazla yazıcı bir ağ üzerinde çalışabilmektedir. Bu yazıcıların ağ üzerinde tanımlarının yapılması, ilgili driver’larının yüklenmesi ve çalışır duruma getirilmesi uzmanlık gerektiren bir iştir.

Yazıcıların kurulumu yapılırken, yazıcıya isim verilmesi, paylaşıma açılması, yazıcıya erişim izinlerinin verilmesi veya verilen erişim izinlerinin kaldırılması, yazıcı özelliklerini ve çıktıları yönetecek personelin belirlenmesi gibi bir takım çalışmalar yapılacaktır. Bu yazıcı izinleri, yazıcıyı kuran kişi tarafından veya kuruluşun sistem yöneticisi tarafından yönetilir. Windows işletim sisteminde dört yazıcı izni vardır: yazdırma, belgeleri yönetme, yazıcıları yönetme ve özel izinler.

Gerek yükleme sırasında gerekse yükleme sonrasında yazıcılarda ortaya çıkacak sorunlara anında müdahele edilebilmesi ve gerekli çözümlerin üretilmesi açısından da bilgisayar destek hizmeti veren firmalardan yardım alınması önemlidir.

Şirketimiz, hem kişisel bilgisayarlara bağlı yazıcılara, hem de çeşitli boydaki kuruluşların tesislerinde bulunan yazıcılara yazılım yüklenmesi veya sonradan yapılacak driver güncellemeleri konusunda hizmet vermektedir.

Uzman ekibimiz ve gelişmiş donanımlarımızla birlikte, her türlü sorununuz için teknik servis hizmetleri sunuyoruz.