EnglishArabicFrenchGermanItalianRussianSpanishTurkish | 02127021100 | [email protected] | Cihaz Takibi
Bilgisayar Teknik Servis

Zeytinburnu Bilgisayar Servisi

İşletim sisteminin temel özelliği, bilgisayarlar ile kullanıcılar arasında iletişim sağlamasıdır. Yani bir anlamda tercümanlık işi yapar. Basitçe anlatmak gerekirse, kullanıcının yapmak istediklerini bilgisayarın anladığı dile çevirir ve merkezi işlem birimine CPU) gönderir. Burası gerekli işlemleri yapar ve sonuçları yine işletim sistemine gönderir. İşletim sistemi sonuçları bu defa kullanıcının diline çevirir ve ekran veya yazıcıya gönderir. Kısaca bilgisayarda işletim sistemi yoksa, bu bilgisayar çalışamaz.

Zeytinburnu Bilgisayar Servisi

Bugüne kadar çok farklı işletim sistemleri kullanılmıştır. DOS, Unix, Windows, Novell ve Linux bunlardan bir kaçıdır. Son zamanlarda Linux işletim sistemi dünyada gittikçe yaygınlaşmaya başlasa da fazla kullanılan işletim sistemi Windows işletim sistemidir. Windows’un en temel özellikleri, görsel oluşu, hızlı oluşu, aynı anda birden fazla programı çalıştırabilmesi, bir işlemin yapılabilmesi için birden fazla yöntem kullanabilmesidir. Linux işletim sistemi ise Unix benzeri işletim sistemlerinin genel adıdır. Tabanında Unix vardır.

Windows işletim sisteminin çeşitli zamanlarda farklı versiyonları çıkmıştır. Windows NT 3.1 ile başlayan bu seri, Windows 2000, Windows XP, Windows Server 2000, Windows Server 2003, Windows Server 2008, Windows Vista, Windows 7, Windows Fundamentals, Windows 8 ve Windows 10 ile devam etmiştir. Bütün bu işletim sistemleri versiyonları Windows NT çekirdeği üzerine kurulmuştur.

İşletim sistemlerinin, bilgisayar bileşenlerini denetleyen ve yöneten ve uygulama programlarını çalıştırmaktan sorumlu olan sistem yazılımları olduğundan bahsetmiştik. İşletim sistemleri, diğer yazılımların belleğe, girdi çıktı aygıtlarına ve disk sistemine erişimini sağlar. Aynı anda çalışan birden fazla program varsa işletim sistemi, her programa yeterli sistem kaynağı ayırmaktan ve bu programların birbirleri ile çakışmamasını sağlamaktan sorumludur. Bugün, evde ve ofislerde Windows işletim sistemi en çok tercih edilen sistemdir.

Bilgisayardan anlayan kişilerin veya kuruluşlarda bilgi işlemden sorumlu kişilerin, sunucu veya bilgisayarlara işletim sistemi kurmaları veya mevcut işletim sistemini bir üst versiyona yükseltmeleri kolay olabilir. Ancak sıradan kullanıcıların veya kadrolarında bu konuda uzman bulunmayan işletmelerin bu konuda sıkıntı yaşamaları kaçınılmazdır. Çünkü işletim sistemi kurmak, özellikle bir network’e bağlı çok sayıda bilgisayarın olduğu işletmelerde kolay değildir.

Bu yüzden bilgisayar teknik servis hizmetleri veren firmaların bu yöndeki hizmetleri çok önemlidir. Kadrolarındaki deneyimli ve eğitimli çalışanlar, çok hızlı ve güvenli şekilde işletim sistemini kurabilirler. Bu kişiler aynı zamanda işletim sisteminde sonradan çıkacak problemleri gidermek ve sistem bakımı yapmak konusunda da hızlı hareket ederler. Bu kuruluşlar ile donanımsal veya yazılımsal bakım ve onarım anlaşmaları yapmak, işletmelerin çıkarınadır.

İstanbul’un kalabalık ilçelerinden biri Zeytinburnu ilçesidir. 2014 nüfus sayımı sonuçlarına göre Zeytinburnu ilçesinin nüfusu 287 bindir. Şirketimiz, bu ilçemizde bulunan kişi ve kuruluşlara, sunucu ve bilgisayarlara işletim sistemi yüklemesi dahil her türlü bilgisayar teknik servis hizmeti vermektedir.

Uzman ekibimiz ve gelişmiş donanımlarımızla birlikte, her türlü sorununuz için teknik servis hizmetleri sunuyoruz.