EnglishArabicFrenchGermanItalianRussianSpanishTurkish | 02127021100 | [email protected] | Cihaz Takibi
Elektronik Cihazlar Teknik Servis

Elektronik Kart (PCB) Teknik Servisi

PCB demek yerine baskılı devre kartı diyebilmemiz de mümkündür. PCB ile devreler arası bağlantılar yapılmaktadır. Bu bağlantı sırasında bakırların eritilerek yardımına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu bağlantı çok önemli olduğu için PCB oldukça önemli olmaktadır. Aynı zamanda elektronik kartlar günümüzde birçok alanda kullanılmaya devam etmektedir.

Elektronik Kart (PCB) Teknik Servisi

Baskılı Devre Kartı Yapımı ve Amacı

PCB yapımı için ilk olarak bilgisayarda baskı hazırlanmaktadır. Baskılı kaydı çıkarıp temizleme işlemlerinin ardından yağlı kağıdımız plaketin yerleşme alanına konulmaktadır. Bu plaketin üzerinde nasıl bir yol çizeceğimize dair baskılar bandı çıkardığımız zaman gözükecektir. Burada sonra üretim aşamasında ise ütü ve birçok faktör ortaya çıkmaktadır. Bu işlemlerin ardından bakır plaketin üzerinde yapılması gereken yollar belli olacaktır.

Kimi zaman belli olmaz ise kendimiz bu yolları tamamlayabiliriz. Bu adımdan sonra ise asit işlemi ortaya çıkmaktadır. En son adımlardan birisi olarak ise bulaşık süngeri ile asitten çıkarmış olunan Bakır temizlenmelidir. En son aşamada ise plaket masaüstü matkabı ile delinir ve güzel bir baskı ile ortaya çıkacak olan kaliteli bir devreye sahip olursunuz. Bu aşamalardan geçtikten sonra tüm devrelerimize bağlamak için kullanacak olduğumuz bakır plaketin üzerine yerleştirmiş olduğumuz bakır kablolar kullanılmaktadır.

Sizlerin yapım aşaması ile çok fazla alakası olmamasına rağmen bu bakır plakanın işlevini ve önemini anlamanız için gayet güzel bir bilgidir. Baskılı devre kartı yapımı sırasında oluşturulan yüzeydeki yollar ile birlikte ileti sağlanmaktadır bu boşluklar sayesinde bağlantı oluşturuluyor. Bu kadar yararlı olanla teknolojide önemli bir pay sahibi olan ufacık bir parçanın tamir ve onarım işlemleri de oldukça teknik bilgi gerektirmektedir. Bu tecrübeye sahip olan kaliteli elemanlar ile çalışmakta ve şirketimize almak istemiş olduğumuz ekip arkadaşlarımızı kısa bir teknik bilgi ve müşteri ile iletişim testinden geçirdikten sonra kadromuza katmaktayız. Bu sayede yapılan işçilikten sizler memnun kalıyor ve ustalarımızın sizler ile kurmuş olduğu olumlu diyaloglardan sonra bir dahaki işlerde çağrılan teknik servis olarak anılıyor olacağız.

Baskılı Devre Kartı Tamiri ( PCB )

Baskılı devre kartı tamiri için bizlere başvurabilir ve kadromuzda yer alan tecrübeli ekibimizin kaliteli işçiliği ile bozulmadan önceki devre kartınız kadar güzel bir çalışma randımanı alabilirsiniz. Kartınızdaki hasar çok büyük olmadığı sürece kolay bir şekilde tamire ekibimiz tarafından yapılabilmektedir. PCB üzerinde kullanılan tamam malzemelerin hepsi onarım için uygun malzemeler değildir. Bu yüzden hasarın hangi malzeme üzerinde olduğu değerlendirilerek sizlere bilgi verilecektir. Eğer tamiri mümkün ise ekibimiz en iyi şekilde sizlere tamir işleminin ardından teslim edecektir.

PCB üzerinde yaşanan kimi sorunlar ise parçanın kırılmasıyla ortaya çıkmaktadır. Bu durumda ise ilk olarak ekiplerimiz hasarlı bileşeni tespit edip uygun parçanın bir yedek parçasını satın alarak, kırık parçanın bakır yüzeyden ayrılarak yeni parçanın yerleşimi ile sonlanacaktır. Burası direkt elinizle çıkarabileceğiniz kadar kolay bir işlem olmayacağı için ekibimizden yardım almanız gerekmektedir. Sıcak hava tabancasının kullanılacak olduğu bu işlemde hasarlı parçanın yaklaşık 6 inçlik bir şekilde üzerinde gezdirilmesi gerekmektedir. Parçanın küçüklüğü ve bakır üzerinde bulunan bir sürü farklı özelliğe sahip parçanın olmasından dolayı, işlem sırasında titiz bir çalışma yürütülmelidir.

Kırık parça, ısıtma işleminin ardından cımbız yardımı ile çıkarılmaktadır. Buradan sonra Kart üzerinde yeni parçanın monte edilme çalışmaları olur ve en son olarak yeni parça yerine yerleştirilir.

İşi bilmeyen kişilerin oldukça acemilik çekeceği ve diğer parçalara çıkarma işlemi sırasında zarar verme olasılığı mevcuttur. Hasarın tespiti ve baskılı devre kartı üzerimdeki hasarlı parçanın çıkarılma işlemi ekibimizde yer alan ustalarımız sayesinde kolayca mümkün olmaktadır. Yılların tecrübesi ile normalde oldukça zor olan bu işlemi gayet basit bir şekilde yapabilmektedirler. Sizler de hiç uğraşmadan devre kartınızı tecrübeli ustalarımıza teslim ederek parçanızın tamirini bekleyebilirsiniz.

Uzman ekibimiz ve gelişmiş donanımlarımızla birlikte, her türlü sorununuz için teknik servis hizmetleri sunuyoruz.