EnglishArabicFrenchGermanItalianRussianSpanishTurkish | 02127021100 | [email protected] | Cihaz Takibi
Kurumsal

Telefon Desteği

Teknik servis hizmetleri, sadece firmanın yerinde hizmet vermek veya arızalanan cihazı alarak kendi yerinde hizmet vermek demek değildir. Bu iki hizmet şeklinin de kendine göre artıları ve eksileri vardır. Ama olmak zorundadır.

Telefon Desteği

Genelde bakım ve onarım hizmetleri buna ihtiyacı olan kişi veya kuruluşların kendi yerlerinde verilir. Genelde tercih edilen yöntem de budur. Zaman kaybetmemek için ve kişi veya kuruluşun yapılan işi takip edebilmesi için bu yöntem her zaman tercih edilir. Ama öyle durumlar olabilir ki arızalanan cihazın onarımını bulunduğu yerde yapmak mümkün olmayabilir.

Bu durumda da teknik destek hizmeti sunan firmanın elemanları bu cihazı alarak kendi yerlerine götürürüler ve burada gereken onarım işlemlerini gerçekleştirirler. Her iki durumda da ortada arızalanan bir cihaz vardır ve bunun onarılması gerekmektedir.

Ancak kişi veya kuruluşlar her ne kadar çok yoğun bilgisayar kullansalar da genelde bilgisayarların işleyiş mantığı ve sistemi konusunda fazla bilgi sahibi değillerdir. Bir bilgisayarın içinde hangi bileşenlerin olduğunu, bu bileşenlerin ne işe yaradıklarını bilmezler. Anakart, bellek, işlemci, sabit disk, USB girişi gibi kavramları hep duymuşlardır ama bunların bilgisayar için ne ifade ettiğine ve arızalanırlarsa ne gibi belirtiler göstereceğine fazla kafa yormamışlardır. Böyle olduğu için de en ufak bir sorun yaşandığında ne yapacaklarını bilmezler. Daha doğrusu arıza durumları bu tür kullanıcılar için hep korkulu bir rüyadır.

Bu durum sadece donanım açısından değil, işletim sistemi ve bilgisayar bileşenlerinin çalışması için gerekli olan sürücü yazılımları (driver’lar) için de geçerlidir. Bilgisayar bir gün açılmazsa, ekrana hiçbir görüntü gelmezse, bilgisayarın içinden garip sesler gelmeye başlarsa, bilgisayar verilmek istenen komutlara göre değil de kafasına göre birşeyler yapmaya çalışırsa, bu tam bir kabus durumudur. Sorunun mekanik mi olduğu, işletim sisteminden mi kaynaklandığının ayırımını bile yapamazlar.

Aslına bakılırsa bir takım sorunlar vardır ki teknik servis veren firmanın işletmeye gelmesine gerek bile yoktur. Telefon ile görüşülerek de sorun anlaşılabilir ve uzaktan verilecek komutlarla giderilebilir. Böyle olması hem kullanıcı hem de teknik destek veren firma açısından zaman ve maliyet tasarrufudur.

Kuruluşumuz, bu gerçekten yola çıkarak müşterilerine Bilgisayar ve Diğer bazı elektronik cihazlar için 24 saat telefon desteği vermektedir. Bu destek hizmeti bakım ve onarım anlaşması yapılan müşterilerimiz için geçerlidir. Yapılan anlaşma koşulları çerçevesinde, şirketimize ait hatlar arandığında, yetkili elemanlarımız, sorunu anlamaya ve çözmeye çalışacaklardır.

Bu hizmeti mesai saatlerine bağlı kalmadan günde 24 saat boyunca sunuyoruz. Bilgi düzeyleri yüksek ve deneyimli çalışanlarımız kısa sürede sorunu algılamakta ve gerekirse yerinde hizmet verilmek üzere servisi yönlendirmektedir. Şirket olarak bizim için önemli olan müşteri memnuniyetidir.

Uzman ekibimiz ve gelişmiş donanımlarımızla birlikte, her türlü sorununuz için teknik servis hizmetleri sunuyoruz.