EnglishArabicFrenchGermanItalianRussianSpanishTurkish | 02127021100 | [email protected] | Cihaz Takibi
Kurumsal

Uzaktan Yardım

Yazılım teknolojisindeki en güzel uygulamalardan biri de uzaktan erişimdir. Basit bir anlatım ile uzaktan erişim, bir bilgisayara uzaktaki bir bilgisayar üzerinden erişim imkanı sağlanmasıdır. Yani evdeki ve ofisteki bir bilgisayara, herhangi bir başka bilgisayardan erişmek ve çalışmak imkanıdır.

Uzaktan Yardım

Uzaktan erişim için üç temel koşul gereklidir. Birinci koşul, ulaşılmak istenen bilgisayarın açık ve etkin olması gerekir. Bilgisayar kapalı durumdaysa bu bilgisayara uzakatan erişim mümkün değildir. İkinci koşul, ulaşılmak istenen bilgisayarda, uzaktan erişim uygulaması yüklü açık olması gerekir. Üçüncü koşul ise internet bağlantısıdır. Yani uzaktan erişim uygulaması ancak internet üzerinden kullanılabilen bir uygulamadır.

Bu durumda, uzaktan erişim, nerede olunursa olunsun, internet üzerinden evdeki veya ofisteki bir bilgisayara bağlanma imkanı sağlayan bir kolaylıktır. Yeter ki bu bilgisayarda uzaktan erişim yapılandırması doğru yapılmış olsun.

Uzaktan bağlantı yapmak için kullanılan bugün çok sayıda uygulama bulunmaktadır. En yaygın kullanılan program, TeamViewer isimli yazılımdır. Bu yazılım bilgisayara yükledikten sonra, karşı tarafa aynı program üzerinden kullanıcı ve şifre bilgilerini vermek gerekmektedir. Güvenlik açısından son derece önemli olan bu işleyiş, aslına bakılırsa diğer bütün uzaktan erişim yazılımlarında da aynıdır. Çünkü böyle bir güvenlik sistemi olmasaydı herkes herkesin bilgisayarına kolayca erişebilirdi. Bu işleyiş sayesinde, bilgisayara bağlanmak isteyen karşı tarafa yetki vermiş olmaktadır.

Şimdi uzaktan erişim uygulaması, bilgisayar teknik destek hizmetleri veren bütün kuruluşlar tarafından kullanılmaktadır. Bu şekilde sorun yaşayan bilgisayar kullanıcısı, servisteki bir personele yetki verdiği anda, servisteki personel, önündeki bilgisayarı kullanarak sorun yaşanan bilgisayara bağlanmakta ve sanki o bilgisayarın başındaymış gibi çalışabilmektedir. Bu durumda sorunlu bilgisayarın bulunduğu eve veya firmaya gitmeden bir takım kontrolleri ve tespitleri yapabilmektedir.

Bu uygulama çok önemli bir zaman tasarrufu sağlamaktadır. Bir kere yollarda geçecek süre ortadan kalkmış olmaktadır. Sonra, çok basit müdahalelerle çözülebilecek sorunlar, masa başında halledilmiş olacaktır. Böyle bir kolaylık zaman tasarrufu yanında servis maliyetleri açısından da önemli bir tasarruf sağlamaktadır.

Bilgisayar teknik destek hizmetleri veren kuruluşlar, uzaktan yardım uygulamasını sadece bilgisayarlar için değil, akıllı telefonlar, notebook’lar ve tabletler için de kullanmaktadır. Bu şekilde bağlantı sağlanarak teknik anlamda yaşanan sorunlara çözüm sağlanabilmektedir.

Çok yoğun bilgisayar kullanan birçok kişi, bilgisayarların donanımsal ve yazılımsal özelliklerini bilmeden kullanırlar. Böyle olunca basit birkaç kontrol ile çözülebilecek birçok sorun, aslında sorun olmasa bile kullanıcı açısından sıkıntı olmaktadır. Bu tür işlemler için servis elemanlarının çağrılması her iki taraf için de gereksiz işgücü yaratabilmektedir. Bu açıdan uzaktan erişim imkanlarından yararlanan servisler rakiplerinden bir adım önde olmaktadır.

Şirketimiz, kurulduğu günden beri, müşterilerine uzaktan yardım hizmeti vermektedir. Bu şekilde kaynaklarını en etkin şekilde kullanmakta ve aynı zamanda müşterilerine de hızlı hizmet vermiş olmaktadır.

Uzman ekibimiz ve gelişmiş donanımlarımızla birlikte, her türlü sorununuz için teknik servis hizmetleri sunuyoruz.