EnglishArabicFrenchGermanItalianRussianSpanishTurkish | 02127021100 | [email protected] | Cihaz Takibi
Kurumsal

Yerinde Servis

Elektronik cihazlarında sorun yaşayan kişi ve kuruluşlar için en büyük sıkıntı, arızalanan cihazın alınıp götürülmesi ve bu hizmeti verecek olan firmanın kendi yerlerinde tamir edilmeye çalışılmasıdır. Böyle bir uygulamadan duyulan iki büyük endişe var.

Yerinde Servis

Birincisi cihazlar gözlerinin önünde olmayacağı için, acaba içinden sağlam parçalar alınarak yerine tamir görmüş başka parçalar konulur mu? İkinci endişe ise zaman kayıplarıdır. Arızalanan cihaz götürülecek, onarım için sıra bekleyecek ve onarım sonrası geri getirilecektir. Bu ciddi zaman kaybı demektir. Bugün hiç bir kuruluşun zaöam kaybına tahammülü yoktur. Bir bilgisayar arızalanmışsa mümkün olan en hızlı şekilde ve en kısa yoldan tamir edilmesi gerekir. Kişiler açısından da durum pek farklı değil.

Kötü niyetli insanlar ne yazık ki yok değil. Bu nedenle yukarıda duyulan endişeler pek de yersiz sayılmaz. Bir bilgisayarın en önemli parçası anakarttır. Eğer anakart arıza yapmışsa, üretici firmanın yetkili servislerine gidildiğinde, hiç bir şekilde onarım yoluna gitmezler. Mutlaka yenisi ile değiştirilmesini önerirler. Bu ise ciddi bir maliyettir. Üstelik bilgisayarın ikinci el satş fiyatına denk bir maliyet bile çıkabilir.

Örneğin bilgisayar teknik servis hizmeti veren bazı firmalar bu anakartları da tamir edebilmektedir. Anakartın bazı kısımlarına müdahale etmek veya arızalanan kısımlarını değiştirmek mümkün olabilmektedir. Bu şekilde daha düşük bir maliyetle bilgisayar kullanılmaya devam edilebilir. Böyle olunca bilgisayarlarını tamir edilmek için servise gönderen insanlar, haklı olarak, örneğin onarım sırasında sağlam anakartın alınarak yerine tamir edilmiş bir anakartın yerleştirilmiş olmasından endişe duymaktadır. Bu sadece anakart için değil, bilgisayarın içindeki diğer bileşenler için de söz konusudur.

Bu nedenle işini doğru yapan ve kendilerine güvenerek teknik servis hizmeti veren firmalar, bu hizmeti yerinde vermeyi tecih etmektedir. Onarım sırasında kullanacakları ekipmanlar tam olarak yanlarında olmadığı için çoğu zaman sıkıntı yaşıyor olsalar da öncelikle arızalanan cihazlara yerinde servis vermek birinci tecihleri olmaktadır.

Kuruluşumuz, aynı anlayışla müşterilerine hizmet vermektedir. Bunca yıllık deneyimin verdiği güçle, elemanlarımızın üstesinden gelemeyeceği hiçbir problem yoktur. Bütün çalışanlarımız kendilerine güvenmektedir ve çözülemeyen bir problem ile karşılaşıldığında servis ücreti alınmamaktadır. Yerinde servis anlayışımız ile, hizmet verilen ev ve iş yerlerinde, gerek müşterilerin gerekse şirketimizin yaşayacağı zaman kayıplarının da önüne geçilmiş olmaktadır.

Ayrıca bakım ve onarım anlaşması yapılmış müşterilere, anlaşma koşulları içinde kalmak üzere, en hızlı şekilde ulaşım sağlanmakta ve problem giderilmeye çalışılmaktadır. Burada önemli bir nokta var. Elektronik cihaz üretici firmanın garantisi altındayken yapılacak müdahaleler için mutlaka müşterilerin onayı alınmaktadır. Aksi halde cihazın garantisi sona ereceğinden şirketimiz sorumluluk altında girmek istemez.

Şirketimiz, mevcut ve potansiyel bütün müşterilerine aynı anlayış ve sorumluluk duygusu ile hizmet vermektedir.

Uzman ekibimiz ve gelişmiş donanımlarımızla birlikte, her türlü sorununuz için teknik servis hizmetleri sunuyoruz.